| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferanta dinte aparat foto profesional si semiprofesional. Vreau toate detaliile. Diferentele si asemanarile.MS

3 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Aparatele profesionale ofera o mai buna calitate si au mai multe optiuni. Claritate.

Aparatele foto semiprofesionale sunt mai ieftine.

| Andutu21 a răspuns:

O diferenta majora intre aparatele profesionale si cele semiprofesionale este obiectivul detasabil.De obicei cele semiprofesionale vin cu un obiectiv fix care nu se schimba sunt ok pentru persoanele care vor sa faca poze in vacante etc.La DSLR ele sunt mai complicate putin daca chiar vrei sa profiti de calitatile aparatului trebuie sa treci pe programul manual si sa stii sa faci setari pentru ce vrei sa pozezi asta necesita niste cunostite in plus. Avantajul la DSLR-uri este senzorul de imagine mai mare si ca poti pune ce obiectiv vrei mai buc etc.Prin obiectivele de la DSLR-uri intra si mai multa lumina, deci claritate mai buna.Dezavantajul lor este marimea si greutatea. Daca dispui totusi de un buget mai bun iti recomand noile camere miroless care sunt la fel de mari ca cele compacte au obiectiv care se schimba pot oferii performante la fel ca un DSLR decent si au prin meniu tot felul de setari prestabilite pentru ce vrei sa fotografiezi.

| ionutpetrisor a răspuns (pentru Andutu21):

Salut la un pentax k-30 se poate regasi in caz ca il pird daca? are cip in el si inca ceva pot vedea pozele ..prin satelit straight face