| SoEasyy a întrebat:

Care e diferenta ca o placa e de 2gb, alta de 3gb etc. trebuie sa am eu minimul acela de gb in PC?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Este vorba de cat VRAM (Video RAM) are placa video. Este lipita pe placa video, nu are nici o legatura cu placutele separate de RAM pe care le montezi pe placa de baza.

De principiu, mai mult RAM e mai bun dar... intotdeauna e un dar.

Decat mult RAM lent mai bine mai putin dar mai rapid (dar nu prea putin). De exemplu, decat 3 GB DDR3 mai bine 2 GB DDR5.

Apoi mai e latimea de banda. Decat 3 GB DDR5 128 bits mai bine 2 GB DDR5 256 bits.

Acum combina-le pe toate ca sa fie interesant happy

De obicei, cel mai simplu ca sa compari doua placi video e sa cauti pe google "placa1 vs placa2" si vei gasi site-uri specializate unde sunt comparate pe indelete.

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Cantitatea de date se masoara in GB. Memoria RAM (placutele de 2-3-4 - 8GB)au o capacitate in GB. Procesorul lucreaza cu datele si cum viteza de scriere si citire a lor e mare in memoria RAM, procesorul lucreaza cu datele din memoria RAM. Memoria RAM nu tine datele dupa intreruperea curentului, deci are datele atata timp cat e alimentata cu curent. La pornirea PC-ului, datele ce reprezinta programele, aplicatiile, sistemul de operare se incarca de pe hard disk sau SSD (unde se pastreaza si cand PC-ul nu e alimentat cu curent) in memoria RAM ca sa poata lucra procesorul cu ele. Daca memoria RAM e mica, se incarca mai putine date de pe hard disk ca nu au loc toate datele si pe masura ce procesorul are nevoie de date ce nu se gasesc in RAM dar sunt pe hard disk, o parte din datele din RAM sunt trecute pe hard disk ca sa faca loc in RAM, apoi datele necesare de pa hard disk sunt trecute in locul liber din RAM ca sa fie la dispozitia procesorului. Daca RAM-ul e mic, schimbul de date dintre RAM si hard disc (care are viteza mica) e intens si incetineste viteza pc-ului. Daca RAM-ul e mare, incap toate datele necesare in RAM si nu mai e nevoie sa se faca schimb de date intre RAM si hard disk atat de des, prin urmare procesorul va lucra in continuu cu datele din RAM la viteza maxima. Deci RAM mai mult inseamna o viteza de lucru mai buna. In acelasi timp, unele programe au nevoie de o cantitate mare de date in RAM si daca RAM-ul e mic, sunt cazuri in care programele nu mai functioneaza deloc. La fel daca RAM-ul e mic sub o anumita valoare, nu se pot incarca in el programele esentiale si atunci pc-ul e aproape blocat sau functioneaza foarte greu.

| Ionut659 a răspuns:

Păi poate fi la jocuri chiar dacă cu 3 gb nu duce nici minecraft sau roblox. 2gb ram te dezavantajeaza enorm și 3 gb ram. 4 este minimul pentru tot și 8 este cel mai ok, 16 este bun și 32 este mega bun iar 64 este perfect pentru orice. Cu 64gb ram îți duce pc ca rachetă de la nasa și pc combinate