| ioniliescu921 a întrebat:

Care e diferenta dintre amd si Intel vreau detalii FUNDA

Răspuns Câştigător
| letni a răspuns:

Aici sunt unele lucruri foarte simple, care sunt diferite între ele:

INTEL procesoare: Intel a fost primul brand major pentru procesoare desktop, au supraviețuit o mulțime de concurenți. Procesoarele care le produc sunt întotdeauna un pic mai scumpe decât AMD. Din cauza cotelor lor de piață, Intel a reușit să forțeze niște "gadget-uri" pe piață. Până în 2002, toate procesoarele au fost clasificate în funcție de viteza (de exemplu, 2GHz - așa 2000MHz). Intel a pierdut o anumită influență asupra pieței CPU desktop-uri, din cauza tehnicilor de AMD - au folosit nu doar viteza pura, ci un nucleu de comandă mai specific. Prin această procesoarele (IE AMD Athlon XP) au fost mai lent, dar cu condiția aceleași rezultate ca și o mai repede CPU Intel (amintiți? AMD la 1. 666GHz a fost aceeași ca și un procesor Intel pe 1, 8 GHz). Intel oferă cea mai mare parte procesoare "normal" server de astăzi. Utilizatorii aleg adesea privare de AMD pentru mașinile lor pentru a economisi costurile. Intel susține clasificarea de viteza pură a unui procesor nu mai mult. Numerele introduse noi pentru CPU-urile care reprezintă viteza, caracteristici avansate, etc cache pentru o anumită procesor (și cele mai bune pentru ei: nu le poti compara cu nici mai mult AMD la fel de ușor cum a fost înainte de...)

AMD: AMD concentrat pe piața PC și de consum și reduce costurile pentru procesoarele lor, pentru a fi mai competitive. In zilele noastre procesoare AMD sunt mai tare decât procesoare Intel, prin urmare, veți avea nevoie de o racire mai buna si sistemul dvs. va fi un pic mai tare. AMD oferă un procesor dual core pentru PC-uri mai mult decât Intel și cred că ei au mai multă experiență cu aceste caracteristici.

Pentru sistemele de jocuri de noroc este mai mult o chestiune de gust si bani decât o diferență reală. Ambele platforme au avantajele lor:

Tu nu poți face nimic greșit, atâta timp cât veți încerca să obțineți un procesor cu o memorie cache mare (cel puțin 1MB - deci nici un Celeron sau Sempron) și restul este o chestiune de RAM și placa video utilizată.
Ambele chip-uri sunt foarte asemănătoare, dar din cauza de marketing, ei par foarte, foarte diferite unele de altele. Primar "introducere pe piață", diferența este modul ei pretind viteze lor.
Cele chipset-uri Intel Pentium (, Celeron), utilizați MHz, așa cum un factor de viteză. IE "Aceasta cip Pentium 4 ruleaza la 3000 MHz" (adică un Pentium 4 3.0).
Chipset-uri AMD nu folosesc un rating de megahertz pentru viteza, deoarece ei cred că acest lucru ar face chips-uri lor par mai lent decât omologii lor Intel. Acest lucru se datorează diferenței în manipularea set de instrucțiuni care utilizează AMD, și este prea tehnic pentru a obține într-adevăr în aici. În schimb este posibil să vedeți un AthlonXP 1600, etc Aplicare următoarea formulă pentru a determina "Pentium" viteza MHz echivalent. MHz = (XP rating/1.5) + (500/1.5) De exemplu, cu un Athlon 1600, matematica s-ar rupe în jos ca aceasta: = MHz (1600/1.5) (500/1.5) MHz = (1066.66) + + ( 333.33 MHz) = 1399.99 Care ar fi echivalentă cu ultima încarnare Pentium 3 (la 1400 MHz).
Pentru ca Intel sa bucurat de succes comercial mai mult de AMD, puteți găsi de obicei, cipuri AMD comparabile pentru jumătate din costul. Acest lucru are de a face cu loialitatea fata de brand si costuri de publicitate, precum și tipurile de memorie utilizate în ambele jetoane. Intel foloseste RAM RDR mai scumpe, în timp ce AMD folosesc DDR RAM. Asta a spus, memoria RAM RDR este mai rapidă (533 MHz față de 333 MHz RAM DDR a) și ajută să se înmoaie lovitură de costul de chips-uri pentru consumator.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat