| MaroonMary a întrebat:

Care e diferenta intre calculator si Minitower?
Am gasit la o diferenta mare de pret doua calculatoare second hand
1. http://www.evocomputers.ro/......d-rom.html - care e la 289 de lei
si
2. http://www.evocomputers.ro/......8bit-.html care e la 990 de lei.

Ambele sunt Dell, Intel core 2 duo.
Multumesc,

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

Salut MaroonMary.

Prima data calculatorul la 1000RON are procesor Intel Core 2 Duo si cel la 300Ron are Intel dual core.

PC-ul la 1000Ron are 4GB ram cel la 300Ron are 2 GB.

Cel la 1000Ron are HDD de 250GB cel la 300Ron are de 80GB.

Cel la 1000 Ron are Placa video nVIDIA GeForce 2GB fata de cel de 300ron care are placa video integrata.

Sper ca te-am ajutat.
O zi minunata iti doresc.

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu cumpara de pe site-ul ala laughing
ADica ala la 289 lei e ok ca si pret, dar cel la 990 lei nu merita deloc.

| K0sti a răspuns (pentru sltlp):

Pai de ce sa nu merite, pretul e ok! Numai placa video e 3 milioane! Iar calculator e ok! Procesorul e beton, placa video e ok... memorie suficienta... zburda win 7 pe el!

| sltlp a răspuns (pentru K0sti):

Serios, sau iti bati joc de mine? Gt630-ul ala are pretul de raft de 250 lei, nu 300. Oricum nu face ea banii aia, pentru ca nu e o placa puternica.
2. Ce procesor beton rolling on the floor) Aia vand pc cu procesor din 2008 si tu il vezi beton. Dual-core-urile de 200 lei is net superioare aluia.
E ddr2 platforma moarta, skt 775 cpu, iar platforma de mult moarta. Hdd doar 250gb, ma rog, cate nu sunt... A, si mai e si sh, sa nu uitam ca doar era de asteptat avand componente asa batrane.

| K0sti a răspuns (pentru sltlp):

Habar nu ai ce vorbesti! Eu am procesor E 8400 si merge orice joc pe el cu o placa video buna! Asa ca nu prea vad cum sa-mi bat joc!

| sltlp a răspuns (pentru K0sti):

O las balta. Sa isi ia harul ala ca mai mult de 550 lei nu face dar ma rog. Si daca ai e8400 ce? Si eu am pe vechiul calculator e7200 si e o rabla de procesor. E8400 nu-i la mare distanta. Si Ca ai tu ceva asta nu il face deosebit. Si daca chiar is asa de smechere aceste core2duo, oare de ce am evoluat pana la: (http://s18.postimg.org/9aci06pg9/Screenshot_from_2014_10_06_21_09_26.png )Iar daca tie ti se pare ca gt630 e o placa buna, problema ta. Ca e praf. http://www.hardwarezone.com.ph/......nclusion-0 pentru 2014 sa te joci jocuri din 2008 pana si la abia 30fps...

| K0sti a răspuns (pentru sltlp):

Cum sa fie E7200 o rabla de procesor? Nu am spus despre acea placa ca e buna, am spus "cu o placa video buna"! Ce nu-ti merge tie pe 720o alaturi de o placa video buna si memorie suficienta? Ce nu ai putut sa faci?

| sltlp a răspuns (pentru K0sti):

Pana la urma depinde de standardele fiecaruia. Cu cat te multumesti e problema ta sau a celui care are pc-ul. Da, e aproape rabla, e batran. Exista alte procesoare, mai noi, mai performante. Acum: http://s18.postimg.org/9aci06pg9/Screenshot_from_2014_10_06_21_09_26.png si depinde de fiecare, pentru ca ce am acum e asa si asa ca si performanta.

| K0sti a răspuns (pentru sltlp):

Exista, nu contest, dar nu e de aruncat, e un procesor potent! In plus stii foarte bine ca atunci cand ai un buget limitat incerci sa impaci si capra si varza! Daca vrei sa te rupi in figuri, atunci baci mana adanc in buzunar si te rupi. Cum fac unii, da ei de abia stiu sa porneasca calculatorul dupa care vin si pun stupid questions pe TPU!

Din punctul meu de vedere si mai ales ca lucrez cu ele, stii doar, sunt calculatoare care inca fac fata cu brio multor aplicatii la un pret decent. Daca le mai aduci si ceva imbunatatiri pe parcurs... e o algere de buget excelenta. Si un raport pret/calitate excelent!

| sltlp a răspuns (pentru K0sti):

Nope. Cu 900 lei fie isi ia un amd apu care are integrata peste acea gt630, fie isi ia un Intel dual-core. Si comparat cu e8200: http://www.cpu-world.com/......G3220.html http://www.anandtech.com/bench/product/58?vs=1256 ce vrei mai mult?
Na, tot nu are sens? Altfel zis, g3220 e de cam 2 ori mai performant decat e8200. Tot nu e destul? http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/993275/. Cpu de 2 ori mai bun plus ca suporta multe alte instructiuni, ram rapid, platforma ce poate sa fie upgradata, hdd de 4 ori mai "spatios", garantie, tot nou nout. Nu are placa video DAR generatia isi spune cuvantul. https://www.youtube.com/results?search_query=g3220+intel+hd+graphics nu e o integrata slaba cum era acum cativa ani. Ii cel putin la jumatate, daca nu mai sus de gt630. Si atunci de ce ai da banii pe pc-ul ala vechi, care consuma mai mult, sh?

| K0sti a răspuns (pentru sltlp):

Am spus ca nu contest, normal ca e generatie mai noua si e logic sa fie asa. Numai ca vezi ca este E 8500 la 3. 16GHz, nu E 8200. Si e oarece diferenta! Numai ca eu am vrut sa scot in evidenta ca nu e un jaf de calculator. In plus stabilitatea unui brand nu se va compara cu a unui calculator facut din bucati. Altfel se misca. Eu lucrand cu ele, am avut ocazia sa compar si sa-mi fac o parere!