| georgylyk a întrebat:

Salut preteni TPU! Aceasta intrebare este adresata celor care se pricep la calculatoare, sau in domeniul IT. Deci vreau sa imi cumpar un calculator SH. Bugetul meu este destul de redus ( 600 lei). Dupa o serie de cautari cat de cat amanuntite m-am hotarat sa aleg intre doua calculatoare : http://www.evocomputers.ro/......4bit-.html sau http://www.evocomputers.ro/......bit-.html.
Mentionez ca nu sunt asa priceput in acest domeniu, dar credeti ca vreunul dintre ele este bunicel pentru jocuri. Va rog sa imi recomandati, prin exemple, ce componente pot inlocui pentru a-l face destul de bun pentru jocuri. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Cu alea o sa ai momente de lag pana si in san-andreas.
Incearca totusi sa mai strangi. Cu un 1300 lei iei o configuratie destul de ok in gaming. Decat sa dai banii pe ceva bun de nimic, mai bine mai astepti si cumperi ceva ok: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/713922/
Sau daca e musai, si vrei si jocuri, cumpara asa acum: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/714298/ si adaugi inca 2gb ram si o placa video mai performanta ulterior.
Cat despre dvd-rw, este aproape optional. Windows-ul il pui dupa un stick, iardriverele de pe stick/internet. In nici un caz acele sisteme.
ps: la oricare conf. de mai sus, trebuie adaugata si asamblare: http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

| georgylyk explică (pentru sltlp):

Multumesc mult de tot pentru ca m-ai ajutat sa nu fac o greseala uriasa. Ma voi ajuta de componentele care mi le-ai aratat pentru a face un pc destul de bun.

| Gabi05 a răspuns (pentru georgylyk):

Revino pe TPU cand ai banii, si baietii de aici te vor ajuta.

Pstongueoti sa iei si in 10 rate fara dobanda daca vrei urgent pc.

| Me2 a răspuns (pentru georgylyk):

Colegii mei au dreptate, nu merita sa dai 600 lei pe acele pc'uri, vei avea lag si in cs 1.6, de 50 fps nu treci, iar pentru cs 1.6 ai nevoie de 100 fps constant pentru al juca fluent (am dat doar un exemplu), daca vrei un pc gaming, cu 1.375 lei ai ceva foarte ok, cu procesor quad core, placa video buna si 4gb ram care vor duce orice joc actual pe medium-high, unele chiar ultra

http://www.mediadot.ro/wishlist/33369/

Eu as mai astepta pentru ceva foarte ok, decat sa dau banii pe unul dintre acele pc'uri si apoi sa plang in fata monitorului
Sa revii cand ai banii, eu si colegii mei te vom ajuta cu cea mai mare placere, bafta!

4 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

In primul rand daca vei cumpara un pc de acolo, sa fi sigur ca nici macar nu vei juca jocuri la very low.Deoarece nu le va deschide.Motivul:acele pc-uri, scuza expresia sunt niste panarame facute la vrajeala.

Deci cum am zis, nu vei putea juca mai nimic cu acel pc. Poate doar mario la setar medii.

Ce trebuie schimbat la acele pc-uri.
procesor
placa video
placa de baza
hdd
sursa
carcasa
ram.
Suruburile le poti pastra.

Mai bine strangi 1200lei si revi pe TPU, iar eu sau colegii iti vom face o configurare pentru un pc.

Nu te grabi sa faci cea mai mare greseala din secol, anume sa iei unul dintre pc-urile alea.