| maad08 a întrebat:

Care e diferenta intre IInternet Explorer si Mozilla ferfox? sau care sunt avantajele si dezavantajele?

Răspuns Câştigător
| andalu a răspuns:

Mozilla este mai rapid, are sistem pentru search f util.IE foloseste cele mai putine resurse deci daca nu ai un calc f performant este mai ok de folosit. Mozilla nu reuseste sa scape de lucrurile de care nu mai are nevoie si iti incarca memoria compului destul de tare.
Un browser bun mi se pare Opera, are o interfata grafica f placuta, cu multe optiuni, este rapid si e ok si la cal secure.
Daca vrei un browser f rapid poti sa foloseti Safari, insa si el are multe dezavantaje.
Cred totusi ca cel mai bun ramane Mozilla, desi eu sunt pro Opera big grin

8 răspunsuri:
| Brotacelu a răspuns:

E de 1ooo de ori mai bun fire fox

| dan11 a răspuns:

Subscriu soseta.

| necuratu a răspuns:

Mozilla este unul dintre cele mai bune browsere : de ce
?: 1. Stabilitate 2 Viteza(aici trebuie sa faci tu mici modificar din about:config) 3 Personalizare masiva ( pluginuri, adonns, etc)

| anss23 a răspuns:

La un moment dat stiam ca pot sa iau virusi daca folosesc Internet Explorer asa ca m-am gandit sa folosesc Mozzila Firefox pentru un timp. Dar si acum tot Mozzila firefox folosesc, ca asa m-am obisnuit.happy

| soseta ucigasa a răspuns:

Internet Explorer e util pentru a download-a Mozlla FireFox. FireFox e ideal pentru navigare pe net.

| dragalasica a răspuns:

Iinternet explorer e acelasi.

| radicalthinker a răspuns:

Principalul avantaj al Firefox este numărul imens de extensii pe care le poţi adăuga la browserul original de la https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/. Prezentarea şi linkurile către extensii utile, pentru a-ţi face o idee despre ce e vorba, poţi găsi aici, http://www.scientia.ro/tehnologie/35-firefox-tips-and-tricks.html.
Ultimele vesiuni de Firefox consumă mult mai puţine resurse (RAM) decât precedentele.
"Piaţa" browserelor de Internet este încă dominată de Internet Explorer, dar motivul este acela că vine cu Windows-ul, iar mulţi utilizatori nu ştiu ori nu pot (cazul celor care accesează de la sv Internetul) să schimbe browserul.

| maad08 explică:

Ms. si scuzati... vroiam sa scriu firefox big grin