| Alex a întrebat:

Care e diferenta intre mono si stereo la sunet? Care e mai bun?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mono se aude doar la o boxa si stereo se aud amandoua boxele.

| nashu40 a răspuns:

Simplu, la mono sunetul e pe un singur canal, iar la stereo pe 2 canale, diferenta e foarte mare, de ex la unele melodii anumite efecte se aud mai intai in boxa stanga si apoi in dreapta sau combinat, sau instrumentele si vocea se aud separat si multe altele.
Deci categoric stereo e mai bun!

| victoreanu a răspuns:

Stereo inseamna două canale independente, unul stanga si unul dreapta. Cele două canale sunt utilizate pentru a da senzatia de spatialitate.

Mono inseamna un singur canal.

Mai bun este stereo pentru ca avem doua urechi. Daca aveam doar una mergea mono.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Mono este un mod de transmitere al sunetului pe un singur canal pentru toate boxele, cel stereo, transmisia sunetului se face pe doua canale, stanga, dreapta, canalul dreapta este preluat de boxa din dreapta si cel din stanga de boxa din stanga. In cazul stereo sunt situatii cand semnalul audio este trimis ambelor boxe. Auditia stereo este cea mai buna cu conditia de a o asculta la o distanta egala de ambele boxe.

| hax0r a răspuns:

Mono are prea putin bas si stereo asculta doar gagicile. recomand formatul hetero

| darkstar a răspuns:

Stereo e mai bun

| regele1 a răspuns:

Mono-sunetul e la fel pe ambele boxe.(in fiecare boxa se aude la fel)

Stereo-In boxa dreapta se aude ce e in dreapta si in stanga ce e in stanga, ca si in viata reala.De exemplu daca te joci un joc si in partea dreapta cineva impusca, tu o sa auzi mai tare sunetul in boxa dreapta.

| baru a răspuns:

Sall. Mono, un canal, sau o iesire, stereo, doua canale, si doua iesiri. Mai exista, cuatrofonic, cu patru iesiri. Stereo, vei auzi de exemplu ghitara intr-o boxa, si bateria in cealalta. Normal ca stereo este mai bun. Pentru bass, se poate pune subufar. Pa

| patolucyan21 a răspuns:

Eu zic ca stereo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stereo! mono nu prea mai exista, pentru ca nu se aude la fel de clar ca stereo!

| explorer a răspuns:

Stereo audio reprezinta sistemul audio capabil sa reproduca programul sonor cu aceleasi posibilitati de localizare a surselor sonore ca si în cazul auditiei directe, folosindu-se în acest scop cel putin doua canale,rezultatele obtinute in acest caz fiind superioare din punct de vedere acustic sistemului cu un singur canal, numit monofonic.
Din punct de vedere al perceptiei sonore, efectul stereofonic este cu atat mai evident cu cat frecventa sunetului emis este mai mare Sistemul stereofonic isi propune realizarea unei compatibilitati cu sistemul monofonic. Asta inseamna ca un aparat monofonic poate reda monofonic un semnal stereo si un aparat stereofonic poate reda mono un semnal monofonic.