| berlin a întrebat:

Care e mai bun din aceste procesoare un i3 cu doua nuclee sau un quad-core cu patru nuclee nu stiu pe care sa aleg.

10 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Depinde de tehnologia de fabricatie si frecvente, sunt cazuri in care un i3 recent (kaby lake ) e mai performant ca un i7 (sandy bridge).

| Ion_Ticu_1973 a răspuns (pentru Intruder19):

E i3 normal ce frecventa celalalt are patru neclee ce trebuie sa tin cont de frecventa sau sa aiba mai multe neclee?

| Speed99 a răspuns:

Depinde de model, dar in general, i3-urile sunt mai bune.

| octav005 a răspuns:

Login un procesorquadcore este mai performant ca unul cu doua nuclee.
dar depinde si de frecventa procesorului. daca imi vei spune exact modelele iti voi spune exact

| berlin explică (pentru octav005):

Pe eMAG sant doua laptopuri un assus si HP la 1299 ron

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Quad-core inseamna ca are 4 nuclee. Deci la cel quad-core, ce generatie? Tot i3? i5? i7?

| berlin explică (pentru anonim_4396):

A nu e de la amd a8

| anonim_4396 a răspuns (pentru berlin):

Core inseamna nucleu, deci dual-core, quad-core, octa-core reprezinta nr de nuclee big grin pe langa asta conteaza toata lista aia de specificatii ale procesoarelor. Daca dai doua linkuri, te putem ajuta sa alegi mai concret.

| berlin explică (pentru anonim_4396):

Pe eMAG te uiti la laptop sant doua modele la 1299 ron un assus si HP daca nu ma insel

| AndreiM77 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci cu el, in unele cazuri un i3 e mai bun dacat un i7, dar aici este si o comparatie mai atipica, adica tehnologiile pe care le are un procesor i7 nu le gasesti pe un i3.
Chiar daca un i3 7100 este mai puternic in gaming decat un i7 2600, nu este mai bun pe partea de editare multimedia.
http://cpu.userbenchmark.com/....../620vs3891