| CAMIOANIEEE a întrebat:

Procesoare cu 4 nuclee(adică quad-core), există pe socket 775?

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Si ajung 4gb pentru inca 2 ani, de ce vrei 8?

Placa de baza recomand asa, atx ventilata
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-p85-d3/

sau daca vrei mai ieftina ai asa mATX

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/b85m-p33/

Iar procesoarele pe 1150 sunt putine pentru ca dabea s-au lansat, si intr-o luna apar si cele mai low end.Acum s-au lansat cele high end.

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pe 775 exista quad-core-uri. Atunci a aparut masa de procesoare quad-core.
Cauta procesoare Intel qxxxx, precum Intel q6600(e un quad-core de 2.4 ghz 775), asta e doar un exemplu;
ideea e ca se gasesc. sau q9400 sau q9550 sau q8300.

| taken a răspuns:

Socket-ul 775 este mort, se mai gasesc procesoare pe acest socket doar de ocazie.
Nu cred ca exista procesor quad core pe 775.
Vrei sa schimbi procesorul va trebui sa schimbi si placa de baza si probabil si memoria daca nu cumva ai DDR 3.

| CAMIOANIEEE explică (pentru taken):

Memoria e DD3 dar am înțeles că dacă schimbi procesorul automat trebuie si placa de bază schimbată si configurația RAM-ilor, v-a trebui să treacă la 6 sau 8 GB

| Gabi05 a răspuns:

Cauta Intel core 2 Quad QXXXX, sunt quad core-uri pe 775 dar oricat ai investi in acel socket, tot mort va fi.
Mai bine strangi bani si treci pe o platforma noua, 1150

| CAMIOANIEEE explică (pentru Gabi05):

Eu aș vrea una de 1155 fiindcă văd foarte multe procesoare pe acest socket dar am înțeles că dacă schimbi procesorul automat trebuie și placa de bază schimbată și configurația RAM-ilor, va trebuii să treacă la 6 sau 8 GB

| Gabi05 a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Pentru ce vrei 1155? e veche platforma.
Daca ai ram ddr3 nu trebuie schimbat.Hardul daca e sata il poti tine, dvd-ul la fel.
Trebuie placa de baza %sursa, carcasa, placa video.

1155 e deja vechi.
Daca ai 6gb atunci esti asigurat 4ani, deoarece 4gb mai rezista 2ani.

| CAMIOANIEEE explică (pentru Gabi05):

Atunci ce placă să-mi iau? Hardul e SATA, și problema e că am doar 4GB.

| CAMIOANIEEE explică (pentru Gabi05):

Poate o să râzi de minelaughing, dar cum adică low end si high end?

| Gabi05 a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Nu chiar low end, pentru ca Intel nu au procesoare low.

Low end-seria mai slaba
mid-seria medie
high-seria professionala(cea mai puternica)

Amd au procesoare mai low end, Intel au high end-mid end.

Un i5 quad core Intel bate un octa core-8nuclee amd.

| CAMIOANIEEE explică (pentru Gabi05):

Ăhă,ia o fundă fiindcă mă ajutași

| Gabi05 a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Saru'manalaughing,daca mai ai intrebari atunci da-mi pm sau dai raspunde la postul meu.

Ps:Intre yimp au aparut si procesoarele mid-end adica i3/pentium.

| CAMIOANIEEE explică (pentru Gabi05):

Ăhălaughing

| Gabi05 a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Si ajung 4gb pentru inca 2 ani, de ce vrei 8?

Placa de baza recomand asa, atx ventilata
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-p85-d3/

sau daca vrei mai ieftina ai asa mATX

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/b85m-p33/

Iar procesoarele pe 1150 sunt putine pentru ca dabea s-au lansat, si intr-o luna apar si cele mai low end.Acum s-au lansat cele high end.

| Furtuna_Ioan_1951 a răspuns:

DA