| Marin_Alexandru_1998_l7NA a întrebat:

Care este algoritmul sau simbolul ridicarii la patrat in c++

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nici algoritm nici simbol, e functie toata ziua si se numeste pow. Stii totusi ca pentru ridicarea la patrat e suficient sa inmultesti numarul cu el insusi si nu mai ai nevoie nici de functie nici de algoritmi

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai ai mai multe variante.
1. a=a*a //nu te complici si ridica rapid la patrat.
2. poti sa folosesti pow, spre exemplu a la patrat scrii: pow(a, 2);

| suntserios a răspuns (pentru sltlp):

Operatorul ^ defineste operatie XOR pe biti nicidecum ridicarea la putere