| Larette a întrebat:

Care este cea mai bun aparat foto digital si cam cat ar costa? Thank you.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hasegawa, tu faci wrestling cu aparatul foto? laughing
Cel mai bun aparat foto digital poate să ajungă la zeci de mii de euro, chiar mai mult.
Chiar și într-un buget limitat/fix nu putem spune care e „cel mai bun". Culorile sunt percepute de fiecare persoană într-un mod anume, la fel și celelalte detalii din imagine.
S-ar putea să nu te deranjeze câteva aberații cromatice în zonele întunecate, dar să te enerveze o poză prea slab luminată și cu culori pale (genul de poze scoase de orice săpunieră Nikon, Olympus, firme de genul).
Eu unul la săpuniere recomand decât Canon, Panasonic și Sony. Singurele firme cu senzori mari pe camerele lor, setări manuale, optică de calitate, procesoare performante de imagine și prețuri decente.
La bridge-uri recomand Fujifilm, Sony și Panasonic.
Iar la dSLR-uri, cam orice atâta timp cât este folosit cu un obiectiv performant.
Asta ca să includ toată raza de preț.

11 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Cel mai bun este Nikon coolpix S1000, pretul in jur de 20 milioane(la E-MAG). Ebestial, are si proiector integrat.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Cel mai bun aparat foto digital este Canon PowerShot SD940 IS si pretul este de 836. 97 lei.

| Slavic a răspuns:

Parerea mea ( dupa ce am cautat indelung ) este un canon s45 ( optiunea comapacta ) sau un olympus 740 uz ( are zoom optic 10x ) sau canon g 5 ( uita-te si la un sony DSC V-1 )
vezi review-uri
http://www.dpreview.com/
http://www.dcresource.com/
http://www.steves-digicams.com/
http://reviews.cnet.com/Digital_cameras/20...ag=cnetfd.glnav
uita-te pe acolo, depinde de ce vrei!

| death a răspuns:

Hasselblad H50. Te ajunge pe la 50. 000 de dolari. Nu "se există" zgomot nici măcar la ISO mare. Acum, pe bune, depinde ce gen de aparat vrei. Decât un bridge la 2. 000 lei, mai bine un DSLR la aceiaşi bani. Dacă vrei ceva simplu, mergi pe Canon. Dacă vrei ceva de calitate, Nikon e miezul. Dacă vrei să fie şi ieftin, ar merge un Olympus E420, dar găseşti greu obiective pentru ele. Te saturi depede de cel din kit.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Cea mai buna este asta
LEICA APO-TELYT-R 1:5. 6/1600mm Costa 2, 064, 489$

| blue_butterfly a răspuns:

Canon EOS Rebel t1i - cauta pe net pretul.

| hasegawa a răspuns:

Buna, dintre sonny, canon am ramas doar cu nikon, sunt unele dintre cele mai bune aparate de fotografiat si incep de undeva de la 300 E.Toate trei au avut parte de acelasi tratament, cazaturi/intrat la apa si multe altele...insa singuru care a fost rezistent este nikon. Daca din nefericire iti cade in apa este indicat sa nu le dai drumu/intai usucal bine cu feonu/scoate baterie/card si tot ce se poate iar dupa o zi da-i drumu, astfel iti poti lua adio de la aparatele digitale sau telefoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hasegawa, ai un mod dur de a testa aparatele foto laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am cannon e genial 6. 1 p si cred ca e cea mai buna firma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun aparat este nikon d90

| jenna1213 a răspuns:

Nikon...cu siguranta ca sunt cele mai cunoscute si cele mai apreciate.Depinde cati bani vrei sa dai pe un parat foto pentru ca pretul poate ajunge si la mii de euro.eu spun sa iti iei unul din gama Nikon.Eu sunt foarte multumita de el. Daca ai pe cineva i strainatate roaga-l sa iti ia de acolo pentru ca uneori acolo sunt mai ieftine cu 2-3 milioane.