| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai bun antivirus cumparat? Inafara de Avast si Avira.

11 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

In ultima vreme, cumparat, inghetata Panda IS(sens multiplu), Kaspersky IS.
Gratuit, Microsoft Security Essentials, Avira.

Mai mult conform www.AV-Comparatives.org
Nu e doar umila mea parere.

| Aero a răspuns:

Foxi, afirmatia ta are nevoie de argumente mai solide. In plus, nu ne ajuta cu nimic. Si din moment ce exista si variante gratuite(nu le platesti tu, personal) atunci pica afirmatia ta. Cat despre variantele comerciale, pai gandeste-te ca niste oameni muncesc cel putin opt ore pe zi in fund pe scaun in fata ecranului solicitandu-si spatele, ochii, mainile, nu doar creierul. Trebuie sa-si castige existenta sau cum se spune, nu?
N-avem decat sa ne protejam acum. O afirmatie ca a ta nu ajuta pe nimeni cu nimic. Tu vrei sa ne spui ca poate ai relevat o mare revelatie in domeniul tehnologiei, dar in exact acelasi fel ai putea sa inventezi acum o poveste precum asta: "Dumnezeu n-a existat niciodata, a fost doar un zeu inventat de oameni care de abia adoptau genul fantastic in literatura la acea vreme si au reusit sa manipuleze lumea, dar cu ce scop: ca lumea sa invete Binele, care poate fi recunoscut mai greu decat Raul. "

Foxi, hai sa presupunem prin absurd, ca eu fac virusi iar tu lucrezi la Kaspersky Lab. De ce creez eu virusi? Ca sa-ti asigur tie un automobil de 100. 000$, o vila ce incape pe 200m patrati cu piscina, sauna, tot luxul posibil? Si ca sa faci un virus e o munca. Si mie ar trebui sa-mi iasa ceva, nu? Doar nu insinuezi ca producatorii de antivirusi sunt pe mana cu creatorii virusilor? Asta ar fi o acuzatie grava. Ce dovezi ai?

| Aero a răspuns:

Vlad_bv, am folosit si eu Nod32 o buna perioada, chiar si Eset Smart Security. O data cineva mi-a dat si o licenta gratis, si nu d-aia de pe net :). Am folosit si versiunea 2. 7, 3. 0, 4. 0.
De ce am renuntat la el? Ca nu-mi placea sa caut serii/licente la el mereu. Nu e un motiv serios, stiu. L-am recomandat multora, dar pe acest site nu-l recomand pentru. ca o data utilizatorul luchass(expert TPU) a zis ca-mi "da una dupa cap" si de atunci il omit intentionat :))

http://www.tpu.ro/......ta-repede/

| Aero a răspuns:

Noi ca antivirusi nu consumam resurse, ci nervi, depinde de fiecare laughingrolling on the floor

| Aero a răspuns:

Pai stii ceva, Vlad, am auzit ca Intel se va folosi de McAfee pentru. asta, pe care l-a si achizitionat cu totul. Au inceput sa circule si bancuri cu asa ceva. Poate ca si McAfee a cam dat-o-n bara in ultima vreme...

| CosteaVlad a răspuns:

După cum probabil îţi vei da singur seama, de altfel aidoma celorlalţi 1 milion de utilizatori care au pus această întrebare pe o grămadă de forumuri, nu vei primi niciodată un răspuns în urma căruia să te convingi clar. Şi ca să vezi, la această întrebare ai avut până acum 4 păreri (în afară de-a mea) : Panda, Microsoft Security Essentials, BitDefender, Nod 32. Şi poate vor mai urma şi altele... şi să-mi zici la urmă, te-ai convins într-un final care e cel mai bun? Eu zic că nu. :))
Dacă mai vrei totuşi încă o părere (deja am alergie s-o mai spun :)) ), eu am Nod 32 v 42. 58. 3. Pe lângă faptul că este fără doar şi poate unul dintre cele mai bune programe antivirus, şi asta nu conform http://www.av-comparatives.org/, ci a tuturor celorlalte site-uri şi forumuri legate de acest subiect, consumă şi foarte puţine resurse de sistem, şi deşi nu face parte din categoria antiviruşilor gratis, găseşti licenţe gratis pe perioadă nelimitată, ca să nu mai zic de crack, şi alte şmecherii utile.
Deci până acum Nod 32 are 2 voturi. :)) Poate vei mai trimi păreri, şi evntual, cu greu, poate vei reuşi într-un final să-ţi faci şi o imagine generală.
O zi frumoasă!

| CosteaVlad a răspuns:

Aero, Seriile de la Nod unele au valabilitate aproape 1 an, şi nu le caut, ştiu exact pe ce site să intru, iau cu copy-paste acolo la nimereală un Us şi o Psw din lista aia de sute de kilometri plină de Us şi Psw actualizată zinic, şi gata ceaiul. Durează maxim 10 secunde toată procedura asta, şi ţi-am zis, o fac odată la 9-10 luni, nu în fiecare zi laughing.
În altă ordine de idei, luchass se luase de faptul că Nod-ului îi scapă unii viruşi, pe care Avira în schimb îi detectează. Theeeee, LOGIC, Nod-ul, ca şi alţi antiviruşi, îşi face actualizarea bazei de date cu semnăturile viruşilor zilnic, sau chiar şi de mai multe ori pe zi. Iar asta înseamnă clar că încă nu-i ştie pe toţi, niciodată nu-i va şti pentru că permanent apar alţii noi, tot timpul vor exista viruşi care nu există momentan în baza de date a programului, dar care vor urma a fi introduşi pe măsură ce sunt descoperiţi, iar acest lucru se face în timp, prin actualizări şi actualizări. Altfel n-ar mai fi existat noţiunea de "update" în cazul antiviruşilor dacă aceştia "le-ar fi ştiut pe toate" din momentul când au ieşit de pe linia de producţie, dar nu e aşa, încă mai au multe de învăţat şi ei. laughing.
Scăpări, găuri, tot timpul vor fi, şi la Nod, şi la MS. Sec. Es., şi la toate. Sau cumva Avira o fi fost creat de Dumnezeu, antivirusul ăla e perfect, n-are niciun "călcâi al lui Ahile", hai să fim serioşi. happy
În concluzie nu poţi spune de niciun antivirus că e cel mai bun, sau că e perfect, pentru că toate au "fisuri", poţi doar să faci eventual o listă cu cele mai bune.
Sau până la urmă poate ajungem tot la varianta că "cel mai bun antivirus eşti tu", care cred că tot de la tine am auzit-o, şi după părerea mea ai avut perfectă dreptate când ai spus-o happy. Asta ar fi cred cea mai mişto variantă nu? Şi nu-ţi consumă deloc resurse. big grin
O zi frumoasă! happy

| CosteaVlad a răspuns:

Asta aşa e, dacă ne punem noi pe post de antiviruşi, nu mai consumăm resurse hardware, ci consumăm resurse psihice. laughing Deci tot mai bine prima variantă, asta pentru a evita apariţia firelor de păr alb înainte de termen. big grin
Las c-am auzit ieri la radio că ăştia de la Intel vor să facă o componentă hardware pentru protecţie antivirus, ce va fi implementată în toate sistemele de calcul, iar astfel va dispărea complet din peisaj discuţia "care e cel mai bun antivirus", pentru că nu vei mai avea nevoie de antivirus (soft). Astfel în viitorul apropiat nu vom mai consuma nici resursele PC-ului, şi nici nervii. laughing
O zi bună! happy

| foxi a răspuns:

Nu e foarte bun niciunul! Antivirusul face bani, de aceea e creat! La fel si virusii sunt creati pentru a se vinde antivirusul!

| IIIx333III a răspuns:

Mie mi se pare ca BitDefender e bunwinking...

| AlExutzUuu a răspuns:

Deci cel mai bun cred ca este Nod 32 Business Editionwinking il folosesc de 2 ani