| Florentina9210 a întrebat:

Care este cel mai bun program de scanat computerul?

39 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Folosesc Malwarebytes. Ma ajuta chiar ok si imi gaseste si virusi si adware si malware.

| Anonimuserr a răspuns (pentru RareşTPUro):

Pentru toolbar-uri e bun AdwCleaner. Îl folosesc cu încredere câtedata. Oricum am grijă să nu instalez toolbar-uri şi alte prostii care vin cu software-urile (ţi le bagă pe gât)

| Florentina9210 explică (pentru Anonimuserr):

Da, dar poti debifa casuta.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Florentina9210):

DA, aşa este ai dreptate. Sunt şi persoane care din oboseală sau din lene nu debifează şi instalează implicit tot felul de adware-uri şi viruşi.

| Anonimuserr a răspuns:

DEpinde ce scanat.
Din ce punct de vedere.
Scanat de erori sau viruşi?

| Florentina9210 explică (pentru Anonimuserr):

Virusi, Adware, malware etc.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru viruşi pe Pc/laptop, îţi recomand Avast 2015 GRATUIT în limba română;)
Îl poţi descărca de la linkul oficial :
https://www.avastantivirus.ro/download-antivirus/

Eu îl am de vreo 6-7 ani şi NU am avut probleme cu viruşii :)

Pentru scanare & remediere erori de sistem îţi recomand TuneUp Utilities 2016 ( dar trebuie "cumpărat" ) :
http://www.tune-up.com/download/

https://www.google.ro/#q=tuneup+utilities+2016

Toate cele bune!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Glary utilities?

| OldSoul a răspuns:

Eu de 2-3 ani am doar Malwarebytes (cu liceenta...) si nu am avut probleme in acest timp, doar cand lua liceenta "pauza" in rest nimic.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

O sa mi-l procur si eu! Am auzit numai de bine, de el.

| Dismally a răspuns:

Nu exista cel mai bun, cel cu care te impaci tu mai bine va fi cel mai bun happy Incearca Kaspersky, Norton, NOD32.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

In NOD32 nu prea am incredere.

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

De ce? Este bun si asta.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Nu, nu e. L-am avut eu o data si luasem un virus destul de naspa.

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Poate nu era virus ce ai avut tu happy Eu l-am folosit si a fost bun.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

A fost un trojan.

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Troianul nu este chiar un virus dar ar fi trebuit sa ti-l depisteze.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

S-a intamplat prin 2009, cand tocmai imi luasem computerul.

| untu a răspuns:

Pentru intretinere PC: Advanced System Care 9 PRO. Pentru antivirusi:Microsoft Security Essentials. Pentru malware: Malwarebytes Anti-Malware. Pentru antispyware: Spyware Terminator 2016.Pentru defragmentare: Smart Defrag 4. Pentru curatare file eronate: Disk Cleanup.Pentru curatare erori si registry: CClaner.

| raMLesS a răspuns:

Cât de mult mă bucur că ai pus această întrebare splendidă :)).
Deci downloadează-ţi Malwarebytes Anti-Malware de aici : https://www.malwarebytes.org/

Avast Anti-Virus : https://www.avast.com/en-eu/index
Îmi place faptul că nu are un consum ridicat de resurse. El consumă puțin peste 40 de MB de RAM, ceea ce e foarte bine.
Şi câteva progrămele care-ţi curăţă registrele, aplicaţiile cache, etc:

1. Clean Master : https://www.cmcm.com/en-us/clean-master-for-pc/

Acest program curăţă fişierele cache ( incluzând ce ai în Recycle Bin )

2. Cloud System Booster: http://www.anvisoft.com/cloud-system-booster.html

Acest progrămel curăţă registrele, optimizează pc-ul, procesorul, memoria ram, şi încă câteva întrebuinţări.

Şi încă unul pentru memoria ram : http://www.wisecleaner.com/wise-memory-optimizer.html

Acest program îl poţi rula atunci când începe să-ţi meargă greu pc-ul, nu trebuie' să stai să mai deschizi şi cloud systemu' ci doar să rulezi aplicaţia asta, imediat se deschide.

Baftă la rulat :)).

| SergiuBoss11 a răspuns:

Yac,cu siguranta yac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Din raspunsurile si comentariile la intrebare, adevarata problema este ca nu se misca bine internetul, nu incarca pagina imediat cand vrei si trebuie sa dai click de mai multe ori. Ca sa eliberam ideea de virus, poti face un test de viteza.Nu pe site-ul providerului de internet pentru ca ei mereu ne arata o viteza mai mare.

http://www.speedtest.net/

Daca viteza de internet este mai jos de 1M atunci poti spune ca nu ai traficul bun dar totusi o pagina sai o intrebare de pe TPU ar trebui sa se deschida la primul click. Zici ca ai scanat de virusi si ai curatat prin mai multe metode cu multe programe. Eu te-as sfatui sa elimini de tot ideea de virus facand un cd boot-abil cu Karpersky rescue disc.

http://support.kaspersky.com/8093

Scanezi cu el intreg laptopul la pornire.Setezi din bios sa iti boot-eze din cd si la repornirea laptopului apesi orice tasta pentru a-ti boot-a din cd.In felul acesta virusul nu are unde fugi, trebuie sa-l depisteze. Daca ai auzit cumva ca Antivirusul Kaspersky nu este bun, poti incerca cu alti antivirusi live, trebuie sa scrii doar numele antivirusului pe Google si apoi „rescue disk" adica in format.iso ca sa il poti face boot-abil pe cd.

Parerea mea este ca ai un mic virus dar ca si ai eroare in hard disk, eroare ce nu neaparat se rezolva automat cu programe free. Poti incerca sa intri in My Computer-(click dreapta) Local Disk C sau unde este instalat win-propietes-tools-check now. Bifezi ambele patratele si dai Start. Daca iti va aparea o mica fereastra in care iti spune ca scheduled bla bla bla, dai ok si restartezi laptopul.La repornire lasi windows-ul 5 pasi de scanare si reparare a bad-urilor stricate. Sunt bad-uri de hard logice care pot fi reparate dar si bad-uri fizice care...nu mai pot fi reparate ci doar schimbat hard-ul. Deci dupa ce s-au terminat cei 5 pasi, laptopul se restarteaza si intra singur in windows. vezi acum cum se misca.

Acum iti voi scrie ce cred eu despre antivirusi si ce programe folosesc eu pentru a-mi tine pc-ul curat si in stare buna de functionare:

Folosesc antivirusul AVG 2016, activat bineinteles. In paranteza vreau sa iti spun ca nu toti antivisrusii au in lista semnaturilr tuturor virusilor. Unii antivirusi pot depista un virus pe care altii nu pot.Si invers. Totul tine ca antivirusul preferat sa fie activat, la zi, si sa aiba optiunea de update in fiecare zi.

Ca programe de curatare folosesc Advanced systemcare 9PRO.( Pro adica activat cu serial astfel incat sa beneficiez de toate optiunile incluse)

Desi Advanced systemcare face si treaba Ccleanerului, am instalat si Ccleanerul cu optiunea de a sterge cache, istoricul etc imediat ce am inchis browserul.(Apare o mica fereastra in coltul din dreapta jos in care imi spune cati Mb mi-au fost eliberati la inchiderea browser-ului.
Cam atat in ceea ce priveste antivirusi si programe de curatare.

Nu ma pot lamuri ce este acea sageata in stanaga la tine, acolo unde spui ca se descarca ceva. Daca ai face un print si il incarci undeva sa vad despre ce e vorba si ce scrie atunci cand tii cursorul pe e, adica ceva sa imi dau seama ce este poate mi-as face o idee cum sa scapi de problema.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Am facut testul mi-a dat PING 6 mersi Download Speed 93.25 M bps Si Upload Speed 94.32 Mbps.

| DryIce a răspuns:

Virusii Melissa...
Sasser...
Zeus...
Conficker...
Stuxnet...
Mydoom astia iti scaneaza calculatorul fara indoiala si o fac perfect.winking

| KillaNoFilla a răspuns:

Eu folosesc Advance system care.

| Florentina9210 explică (pentru KillaNoFilla):

Si e bun?

| Anonimuserr a răspuns (pentru Florentina9210):

Auslogics BoostSpeed cred că e cel mai bun.
TuneUp Utilities 2016 pentru a cuărţa hard disk-ul de junk files, registrii. Reparare registrii etc, şi fixarea erorilor din PC.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Anonimuserr):

A pentru viruşi Kaspersky Total Security 2016.
Adwcleaner pentru a curăţa malware din pc şi browse şi toolbar-uri
MalwareBytes.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Florentina9210):

Da pentru intretinere, pentru virusi cel mai bun e bitdefender.
Insa nici un antivirus nu te salveaza daca dai cu ochi inchisi pe un link annonim sau downloadezi ceva doar ca sa vezi ce e.
Pentru browser:sterge browserul complet(cu settings) si instaleaza-l din nou dar o sa-ti pierzi toate parolele salvate.

| Florentina9210 explică (pentru KillaNoFilla):

L-am sters de tot si mi-am instalat altul, Opera. Merge la fel. Problema persista. L-am sters si cu Ccleaner, dar la fel merge.
Eu nu am inteles faza de atunci de cand s-a deschis acea fereastra si s-a downloadat ''ceva''.

| xanadu a răspuns (pentru Florentina9210):

Si inca un lucru ce poate ajuta - un clean la browsere - fisierele temporare, cacheul browserului, cookies - pentru asta, o aplicatie foarte buna e CCLeaner (https://www.piriform.com/ccleaner/download ) sau direct din setarile browserului stergi datele. Dar CCLeaner sterge multe alte fisiere din temp-ul windowsului, daca de multa vreme nu ai curatat aceste fisiere, poate afecta intregul sistem.

| Florentina9210 explică (pentru xanadu):

Le curat saptamanal cu Ccleaner. E foarte bun programul.

| xanadu a răspuns (pentru Florentina9210):

Eu nu cred sa fie virus daca nu ai alte simptome... Nu e pur si simplu problema de internet? E internet prin cablu cu sau fara router? Ar trebui sa verifici si cu un alt calculator/laptop. Nu folosesti programa de download - tor rent ceva? Sau daca e wifi nu intra si altcineva si face download?

| xanadu a răspuns:

Am reinstalat mult sisteme virusate, cu tot felul de antivirus... sistemele mele inca nu au fost virusate, folosesc antivirusul free de la Microsoft inclus in sistemul de operare (Windows8, 8.1, 10) sau downloadabil pentru windows 7, xp. Prin asta nu vreau sa spun ca e cel mai bun ci faptul ca orice antivirus sa ai, daca nu folosesti in mod corespunzator calculatorul te virusezi, iar daca ai grija ce deschizi, atunci nu trebuie sa-ti faci probleme cu programe antivirus crackuite. Cu un pic de atentie Windows Defender isi face treaba la fel de bine ca restul programelor antivirus.

| Florentina9210 explică (pentru xanadu):

Nu stiu de ce, de la un timp, imi merge browser-ul destul de dificil, indiferent de care folosesc, toate merg la fel. Mi se incarca greu pagina, mai ales pe TPU. Trebuie sa dau de doua ori pe intrebare ca sa mi se deschida.
Asta este de acum o saptamana. Cand observ in partea stanga de la browser ca si cum ceva s-ar fi downloadat in computer.

| xanadu a răspuns (pentru Florentina9210):

- Ce windows ai?
- Ai ultima versiune a browserelor? - Firefox, Chrome, Edge. Eventual incearca sa faci uninstall - reinstall la un browser
- Incearca sa repornesti routerul daca folosesti asa ceva
- In taskmanager sistemul pare ok? la cat la suta e procesorul, memoria utilizata; daca valorile sunt mari, ce proces foloseste multe resurse?
- ai destul spatiu liber pe hard?
- au aparut in ultima vreme ceva toolbaruri in browsere? s-a schimbat cumva pagina de pornire din browser? astea sunt semne clasice de virusi/programe nedorite.
- fiecare browser are add-ons, incerca sa faci disable la cat mai multe dintre ele si verifica daca problema apare de la astea
- Add Remove Programs - verifica ultimele aplicatii instalate, daca apare ceva neobisnuit
- cum e cu "apare ceva ca s-ar fi downloadat"? In care browser apare asta, eventual un screenshot ar fi bine...
- eu mai folosesc si scanere online:
- http://www.bitdefender.ro/scanner/online/free.html
- http://www.eset.ro/online-scanner/
- http://www.kaspersky.com/free-virus-scan
- http://www.pandasecurity.com/usa/homeusers/solutions/activescan/

| Florentina9210 explică (pentru xanadu):

Windows 7.
Da. Am instalat Opera, ieri.
Spatiu am. Nu am cine tie ce in computer. Nu obisnuiesc sa descarc nimic de pe net. Doar socializez si vizionez filme online.
Am doar Yahoo toolbar, dar pe youtube cand intru, la videoclip imi apare ca pot viziona si cu Snoopa Vision, asta ce este?
Pagina de pornire tot Google este. Nu s-a schimbat.
La Programs, toate programele sunt ok, nu este nimic ''dubios''.
Add-on am doar AdBlock.
In Chrome. Acum o saptamana a aparut in partea stanga ca si cum ceva s-ar fi downloadat in computer.
Uite ca am gasit. Era exact ca in ultima. ''File download''. S-a downloadat destul de repede, nici macar nu mi-a cerut permisiunea.

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/......ps?/images

| Florin_Armando_1987 a răspuns:

Hmm eu nu ma incred in niciun program toate sunt o apa si un pamant...