| optimus a întrebat:

Care este contributia romaneasca cea mai importanta in domeniul tehnologiei?

Răspuns Câştigător
| 1942 a răspuns:

La ce fel de tehnologie te-ai gandit? Numai in domeniul aviatiei avem 2 pionieri deosebit de importanti: Traian Vuia si Henri Coanda. In medicina se remarca Victor Babes si N Paulescu, in chimie CD Nenitescu, mai sunt destule personalitati, dar intr-o tara care nu-si face cunoscute valorile este greu sa le numesti pe plan mondial.

2 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Te referi la cele care au fost si puse in practica la scara larga? Ca altfel sunt sute de inventii extrem de interesante, care din lipsa de finantare nu pot fi dezvoltate. Motorul ecologic, inventia referitoare la energia electrica si irigarea solului etc.
In ceea ce priveste contributii cu efect pe scara larga, probabil ca sunt cele din domeniul medicinei. Aici Nicolae Paulescu ar avea un loc de frunte in lista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragule, consider cea mai mare inventie romaneasca, metoda inventatorului roman Bazgan, iar cand mergi cu automobilul si vezi cum sondele extrag petrolul din pamant cu acea miscare sus-jos, sa fii mandru ca esti roman! Aceea este inventia... Magarii de americani nu recunosc aceasta si si-o asuma. Deh!