| Cccccccccccccorina a întrebat:

Care este diferenta dintre LAPTOP MINILAPTOP, NOTEBOOK? notebook nu este tot minilaptop? Ce imi recomandati? si la un pret mai mic.
Funditahappy!

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Laptop=Notebook(portabilitate, inlocuitor pentru. desktop, dar mai slab ca un desktop la acelasi pret)
Mini-laptop=Netbook(ultraportabilitate, autonomie ok, destul de performant pentru. web browsing, social networking, instant messaging, excelent pentru. studentii care au nevoie oricand si oriunde de o informatie, dar si pentru profesori universitari ca sa-si prezinte cursurile cu o conexiune la un videoproiector).

11 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Defineste "asa scump".

| Aero a răspuns:

Http://www.emag.ro/......p59-032334

http://www.emag.ro/......p59-036726

Trebuie sa te intreb si pentru ce vrei sa-l folosesti?
Ai spus ca vrei in special produse de pe site-uri gen Amazon sau deloc? Nu am inteles exact cum ai formulat propozitia de dinainte.
Cele 2 laptop-uri/notebook-uri de mai sus sunt destul de bune, solide, fiabile...mai pot veni si cu alte sugestii, dar cel mai bine spune-mi niste limite de pret si la ce-l vei folosi deoarece iti voi spune mai precis ce-ti trebuie;)

| Aero a răspuns:

Nu toata lumea vede tehnologia prin ochii tai, Virusake(netbook-ul, fratele retard al notebook-ului?).
Oricum raspunsul precedent nu era unul final. Inca mai aveam nevoie de anumite informatii...si poate mentionam si eu laptop-uri cu procesoare i3, care apropo...macar de s-ar folosi de toata performanta unui asemenea procesor, majoritatea il cumpara doar pentru nume si pentru ca e mai nou, dar multi se descurca si cu pentium dual core, pana la urma Bianca a cerut cat mai ieftin si bun.

Acum sa comentez ce i-ai recomandat tu.

Acel laptop MSI(sa stii ca 4200 e placa integrata, daca te gandeai ca ai facut vreo mare revelatie) nu l-as recomanda nimanui niciodata. Mai castigata va iesi cu Lenovo(IBM), o marca mult mai apreciata ca MSI.
Cat despre Fujitsu, ceva similar sau identic costa 2100 lei la eMAG. Nu e magazinul meu preferat, dar ziceam si eu tongue

| virusake a răspuns:

Netbook-ul este fratele retard al notebook-ului. :P

Exemplu de netbook:
http://www.emag.ro/......WR554EAB1T
Si un exemplu de notebook:
http://www.emag.ro/......p59-053327

| virusake a răspuns:

@Aero - Te credeam om serios. Doar daca extinzi termenu poti include Lenovo la laptopuri. :-SS

Ceva mai ieftin iti recomand asta:
http://www.pcgarage.ro/......ghz-black/

Sau daca poti face efortul pana la:
http://www.pcgarage.ro/......0m-213ghz/

PS: Lui pentium dual-core sau core2duo i s-a dus vremea...
E vremea pentru procesoarele noi gen i3, i5, i7 (in functie de buget). :P

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din câte ştiu eu notebook este acelaşi lucru cu laptop, iar minilaptopul este acelaşi lucru cu "netbook".

| szilard45 a răspuns:

Notebooku are net integrat in el si nu este neaparat mic poate sa fie la fel de mare ca un laptop

| Cccccccccccccorina explică:

Si ce imi recomandati?big grin si sa nu fie asa scump.mai ales de pe siteuri din anglia adicathinking argos sau amazon.co.uk etc

| Cccccccccccccorina explică:

Pai sa nu fie chiar 30milioane. as vrea ieftin si buntongue.chiarthinking mai putin.astept opinii >big grin

| Cccccccccccccorina explică:

Buna tutuor din nou.Sa va explic mai bine.Nana mea este in Anglia. I-am cerut de mai de mult un laptop. a spus ca anul acesta imi va cumpara. Ea nu se pricepe si atunci am zis cred ca un HP. si am spus mai bine decat sa nu fie bun sa va intreb pe voi.Va dati seama are si ea familie si etc.nu`mi poate cumpara mie scumpetiile lumii. A spus ca daca voi gasi aici in Romania ceva mai ieftin decat acolo sa-i spun.sau daca nu vom vedea de acolo.si am dat niste wxemple de siteuri din londra de unde ar putea ea sa imi cumpere.(este dispusa la laptop si aceste notebook`uri.) eu as vrea sa pot daca plec undeva sa il iau cu mine si sa-l pot folosi acasa in locul calculatorului normal.(il voi folosi mai rar). Si in legatura cu siteurile am dat un exemplu de unde primeste ea mail`uri mereu. ( www.amazon.co.uk ). Deci, nu conteaza de este laptop sau gen`. Conteaza calitate-pret.
Si scuze daca nu am fost prea clara:). Va multumesc:*

| Sakura_1833 a răspuns:

Este aceeasi chestie dar, e chestia ca este mai rapid