| davidpopa949 a întrebat:

Care este diferența dintre un macbook și un laptop?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i diferenta intre ele, amandoua sunt laptopuri, adica computere portabile, care au sisteme de operare similare dar diferite, fiindca sunt produse de furnizori si marci/companii diferite.

MacBookul este un laptop mai scump fiindca este al lui Apple, pe cand celelalte laptopuri sunt android, ale altor firme precum: Dell, HP, Lenovo, LG, Asus, Acer, Toshiba, Gibabite samd.
Eu ti-as recomanda un laptop Dell fiindca raportul calitate pret este acelasi ca si al Macbook-ului.

Tot la fel sunt telefoanele Iphone (care este tot al firmei Apple) si alte telefoane android precum: Samsung, Nokia, Huawei, Sony, Ericsson samd
Iphone este scump ca naiba, doar pentru ca platesti marca firmei, dar functiile sunt la fel la toate telefoanele, fiind doar o preferinta personala, daca sa dai dublu pe un iphone sau sa ai aceeasi calitate si functii, platind jumatate de pret pe un Samsung.
De altfel vanzarile si marketul international spun ca Samsungul este cel mai tare de pe piata.
Uite aici si top 10 cele mai bune telefoane:
https://www.lerato.ro/blog/top-10-cele-mai-bune-marci-de-telefoane-mobile/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te au zapacit toti pe aici cu pareri personale nu?
lucrurile sunt simple

macbook e laptopul produs de Apple. Asta e diferenta.

| doctorandus a răspuns:

Macbook e in general mult mai scump, la aceleasi performante. Ceea ce poate s-a schimbat de la introducerea cipurilor M1 si M2.

Macbook e mult mai favorabil privacy (daca nu instalezi Chrome pe el).

Virusii pentru MacOS sunt mult mai rar intalniti decat cei pentru Windows.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Alta diferenta: Apple sustine cu aduceri la zi de securitate doar ultimele trei versiuni de MacOS. Si doar cea mai recenta este 100% sustinuta cu aduceri la zi de securitate.

In schimb un laptop cu Windows este sustinut 8-10 ani cu updateuri de securitate. Iar cu Linux sau ChromeOS Flex instalat pe el, 20 ani sau mai mult (ceea ce e adevarat si pentru Macbook, adica daca instalezi Linux sau ChromeOS Flex in loc de MacOS).

| relian a răspuns:

Diferenta ca ce anume? MacBook este tot laptop, doar ca Apple ii spune macbook, aia e toata diferenta.
Laptopurile astea au fost la rindul lor impartite si ele laughing
Netbook si notebook laughing te doare mintea, dar si Apple a impartit la rindul lor in MacBook Pro si MacBook air.

Ca functionare design si materiale produsele Apple sunt superioare oricarui laptop indiferent care este si cine il face.Incepind de la surburi, materiale, soft etc Apple foloseste totul de calitate.

Lucrurile sunt ca si oamenii, asa cum tie iti place o femeie frumoasa, ori atragatoare, sau un barbat la fel, asa se intampla si cu lucrurile.Tu la ce te uiti la un barbat? Te uiti la multe chestii, cauti sa aiba calitati corect?
Cam asta e diferenta dintre Apple si restul lumii laughing

| Frank51 a răspuns:

Macbook știe să facă macaroane cu brânză.

| VoidEternal a răspuns:

Și un macbook tot un laptop este. Așa cum și iPhone ul tot un telefon este. Dar așa le place celor de la Apple să își facă clienții să se simtă mai cu trei pereche de cojones.

Diferenta dintre un laptop de la Apple și celelalte, este in primul rând sistemul de operare. Adică Mac Os. Celelalte au Windows/Linux eventual Chrome OS.

Trăind în România îți recomand sa mergi clasic pe Windows daca vrei sa faci o achiziție.

| doctorandus a răspuns (pentru VoidEternal):

Sau Chromebook. De vinerea neagra am cumparat un Chromebook nou-nout de pe Amazon la pret de cazut din camion. Cu updateuri de securitate pana-n iunie 2027.

Răspuns utilizator avertizat
| EliLeli a răspuns:

Daca ai bani si vrei neaparat ceva bun ia Macbook. Este mult mai bun decat laptopurile windows. Pentru a obtine calitatea macbookului la un laptop costa foarte mult, te duci in aproape dublu. Singura problema este ca peste vreo 10 ani va ajunge sa fie depasit, adica sistemul nu va suporta anumite aplicatii. Dar te tine si mai mult de 10 ani, va functiona pentru chestii de zi cu zi.

Răspuns utilizator avertizat
| EliLeli a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Really?

| DaniTIRB a răspuns:

Pe scurt, Macbook este denumirea laptopurilor de marca Apple. Atata tot, are tot acelasi rol ca un laptop normal.