| d4v321 a întrebat:

Care este diferenta dintre Windows 7 64 bits si 32 bits?

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Termenii 32 de biţi şi 64 de biţi se referă la modul în care procesorul unui computer (numit şi CPU), tratează informaţiile. Versiunile pe 32 de biţi şi pe 64 de biţi de Windows sunt proiectate pentru utilizarea în computere cu procesoare de 32 de biţi şi, respectiv, de 64 de biţi.

Versiunile pe 64 de biţi de Windows pot utiliza mai multă memorie decât versiunile pe 32 de biţi de Windows. Aceasta ajută la micşorarea timpului petrecut la transferul proceselor în interiorul şi în afara memoriei prin stocarea mai multor procese în memoria cu acces aleatoriu (RAM) şi nu pe hard disk. În schimb, acest lucru poate mări performanţa generală a programelor.

Principalele diferențe dintre versiunile de Windows pe 32 de biți și pe 64 de biți sunt asociate cu accesibilitatea memoriei, gestionarea memoriei și caracteristicile de securitate îmbunătățite. Caracteristicile de securitate care sunt disponibile în versiunile de Windows pe 64 de biți includ următoarele:

Kernel Patch Protection
Asistență pentru DEP susținută de hardware
Semnarea driverelor obligatorie
Eliminarea asistenței pentru driverele pe 32 de biți
Eliminarea subsistemului pe 16 biți

Unul dintre cele mai mari avantaje ale utilizării versiunii de Windows pe 64 de biți este capacitatea de a accesa memoria fizică (RAM) care depășește intervalul 4 gigaocteți (GO). Această memorie fizică nu poate fi accesată de versiunile de Windows pe 32 de biți.

În funcție de versiunea de Windows care este instalată, o versiune de Windows pe 64 de biți acceptă de la 1 GO de RAM până la peste 192 GO de RAM. Capacitatea de a accesa mai multă memorie fizică permite Windowsului să minimizeze timpul necesar pentru a transfera procesele din și în memoria fizică. Ca urmare, Windows pe 64 Bit poate gestiona procesele mai eficient. Această caracteristică de gestionare a memoriei contribuie la îmbunătățirea performanței generale în Windows.