| Jony123 a întrebat:

Care este diferenta intre toate veriunile de windows 7(home basic, ultimate, profesional etc) si pe care il folositi si vi se pare mai stail?
Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stabilitatea n-are de a face cu editiile Windows-ului 7. Pur si simplu unele editii sunt mai limitate in utilizarea resurselor hardware si/sau in facilitati.

Eu folosesc 7 Professional(cu licenta prin MSDNAA) pe un netbook(mini-laptop). Si un 7 Ultimate(folosesc amanari pentru activare prin "rearm" dupa care nu mi-e greu sa mai pierd o ora la vreo 3 luni ca sa-l reinstalez) pe alt PC de acasa.
Pentru un utilizator obisnuit nu sunt diferente sesizabile intre editiile Home Premium, Professional, Enterprise, Ultimate.
Windows 7 Starter e dedicat netbook-urilor...chiar si eu l-am avut la inceput pe netbook, dar prin Windows Anytime Upgrade(il gasesti in meniul Start) am instalat(mai degraba deblocat caracteristicile/facilitatile) Professional in doar 10 minute. Starter-ul e foarte limitat, nu poti nici sa schimbi fundalul pe Desktop. Windows 7 Home Basic nu dispune de interfata eleganta Windows Aero(Glass), de Windows Media Center, teme Windows si alte lucruri ceva mai putin semnificative pentru utilizatorul de rand.
Cea mai cumparata si utilizata editie e Home Premium. Are toate facilitatile necesare unui utilizator casnic. Professional e dedicat utilizatorilor mai pretentiosi sau programatorilor, firmelor mici, entuziastilor(poate adresa pana la 192 GB RAM memorie fizica, pe cand Home Basic, Home Premium pana la 16 GB RAM, desigur...toate astea la o arhitectura pe 64 biti).
Enterprise e o editie ceva mai facila decat Professional si aproape completa. E dedicata companiilor mari. Iar Ultimate e practic Enterprise-ul combinand elemente de la Home Premium. Ultimate e editia completa si cea mai scumpa.
In esenta toate editiile sunt la fel...e vorba doar de niste facilitati in plus. Eu iti recomand oricare din astea 3: Home Premium, Professional, Ultimate. Home Premium e cel mai potrivit, dupa parerea mea.

Daca vrei sa afli si mai multe atunci viziteaza pagina oficiala Microsoft sau Wikipedia.

http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/compare
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions

P.S. Daca vrei sa nu mai primesti si alte raspunsuri stupide/nefolositoare la intrebarile tale atunci te rog sa-ti reformulezi intrebarile, mai ales...scapa de "fundite". Nu mai mentiona de ele, ca asa vin toate tamaile site-ului sa-ti raspunda!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows7/products/compare poti vedea diferentele. Numai bine!

| MenInShadow a răspuns:

Windows 7, este jmecher dar la ora actuala e cel mai prost. dc? pentru ca pentru el iti trebuie programe speciale, nu iti tu orice program ex daemon tools care vrei tu. Xp sp2 si sp3 sunt cele mai bune, accepta orice, si iti recomand ca antivirus bun, avira!

| radudavid63 a răspuns:

Ultimate e mai bun

| condreavaly a răspuns:

Salut ultimateul este cel mai bun. pe ala il folosesc la calculator si basicul il folosesc la laptop. dar ultimateul este mai bun.

| Krys_6628 a răspuns:

Xp este mai rapid si pentru jocuri windows 7 are cerinte mai mariwinking!

| cristinescu a răspuns:

Pai Windows 7 este bun, arata bine dar iti mananca memorie. Desktop-ul iti ia o parte din rami si iti trebuie multe drivere in schimb cu XP esti multumit. Totusi intreaba un specialist IT Funda?