| claudiu89 a întrebat:

Care este diferenta intre un cablu torsadat standard(straight) si un cablu de legatura (crossover)? Cablul de legatura nu foloseste toti pinii? Intreb pentru ca eu cunosc doar un singur cablu UTP, si anume cel cu care ma conectez la internet si functioneaza sa ma conectez si la alt calculator.

2 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Difera modul de mufare al cablurilor.
Cablul straight il folosesti ca sa legi un router/switch la PC(echipamente diferite).
Iar cablu croosover il folosesti sa legi router la router/ switch la switch sau PC la PC.

| claudiu89 explică (pentru IulianP):

Am zis ca am reusit ca conectez doua calculatoare cu acelasi cablu cu care ma conectez la internet de la ruter.