| Betty18 a întrebat:

Care este diferenta la laptop dintre tastatura QwERTz si AZERTY! care e mai buna si de ce!

2 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

Nu e niciuna mai buna ca cealalata. Normal ca pe care te-ai invatat vei scrie mai repede. Cum au englezii QWERTY si pe care stim scrie si noi, germanii QWERTZ, asa folosesc unii francezi sau altii. Cred ca are ceva legaturi cu latinismul.

| iiRadu a răspuns:

Bună Betty,
Layout-ul își ia numele de la primele șase litere să apară pe primul rând de taste alfabetice. La fel ca și aspectul QWERTZ german, acesta este modelat pe layout limba engleză QWERTY. Acesta este utilizat de către cei mai mulți vorbitori de franceză cu sediul în Europa, dar Franța și Belgia. fiecare au propriile lor variații naționale cu privire la aspectul. Luxemburg și Elveția utilizează tastatura elvețiană QWERTZ. Cele mai multe din locuitorii din provincia Quebec în principal, vorbind franceză în Canada, utilizează o tastatură QWERTY, care a fost adaptat la limba franceză, deși guvernul din Quebec si guvernul federal Canadian stipulează de a folosi tastatura standard Multilingual CAN / CSA Z243 0.200-92.