| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta (la laptopuri) intre o placa grafica dedicata si una integrata? Si daca are dedicata nVIDIA Geforce 710M iar procesorul este core i3, cum functioneaza? La ce foloseste placa grafica?, adica in specificatiile procesorului scrie,, processor graphics : Intel HD Graphics 4000``,

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

Placa grafica se foloseste la jocuri, la machete, si la tot ceea ce tine de 3D. Daca ai fost norocos si ti-ai luat un laptop cu 2 placi video, felicitari. Cea integrata este in procesor. De aceea si se numeste integrata. Cea discreta - are mintile sale, si este cu mult mai performanta fata de cea integrata.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| rolicx a răspuns:

Daca mai pui 200 ron iti iei http://www.cel.ro/......0m-2gb-l/, si deja isi merita banii. Ai laptop Hp cu i5, nu Acer cu i3...