| sltlp a răspuns:

Ca tot aveai o alta intrebare legata de mp si de zoom cu diferentele. Diferenta in teorie suna asa. Daca vrei sa faci o poza fara zoom, pe cea de 20mp o sa iasa mai clar. Daca vrei sa faci o poza la ceva aflat la departare, zoom-ul optic realizeaza apropierea prin sistmeul de lentile. Si cu cat este mai mare zoom-ul optic, cu atat ramane mai clara poza daca faci aceasta poza de la o distanta mai mare. Teoria suna usor, fara probleme. Numai ca practica e putin mai difera. Senzorii sunt diferiti, deci e mai greu de comparat. Apoi, acesti senzori pot sa fie sau nu ajutati din soft de la camera, de sistemul de focalizare si de multe altele. Daca e sa luam dupa teorie, pretul de la Samsung e mai corect, deoarece totul pare mai ok. Canon-ul nu prea are ce cauta pe acolo. Legat de reducerea de la eMAG de la Samsung, dand o cautare pe google gasesti rapid ca pretul lui cam asta e, e 400 lei, nu 700 cum se lauda la eMAG. Revenind, este f. greu sa alegi dintre cele doua. Spre exemplu, alta diferenta, la senzor, la Nikon e diafragma, care e cu o idee mai mare. Iso-ul la Samsung insa e mai mare(pana la 3200, desi e 100% clar ca la iso 3200 o sa iasa pozele cu noise cat nu vrei...). oricum, teoria spune ca noaptea pozele ies mai bine pe Samsung.
so, per total, nu prea te-am lamurit, insa ce vreau sa subliniez e ca ambele sunt ok.

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru sltlp):

Am inteles acum, multumesc pentru efortul depus!

2 răspunsuri:
| bineproportionat a răspuns:

Salut, canonul nu are ce cauta in lista asta! Iar dintre cele 2 eu iti recomand Samsung, iti va face mult mai bune! http://bit.ly/P5WRNW