| FatFrumosDinLacrima a întrebat:

Care este mai bun dintre un aparat foto compact cu 20MP si 5X Zoom Optic si unul cu 16MP si 10X Zoom Optic?

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ala care are senzorul mai mare. E posibil ca aia 20 MP sa fie scosi de pe un senzor de doua ori mai mic ca la cel de 16 MP iar calitatea imaginii sa fie cu mult sub el. La fel si povestea cu zoom-ul, degeaba ai 5000X zoom optic daca nu ai stabilizare pe obiectiv si ai o minciuna de stabilizare electronica sau deloc.

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru KodrutZ):

Si unde pot cititi senzorul, adica specificatia asta unde o scrie?

| KodrutZ a răspuns (pentru FatFrumosDinLacrima):

De obicei e mentionata macar pe site-urile de review-uri de profil de-alde dpreview.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de marca, de calitatea lentilelor folosite precum si de calitatea senzorului.

| bineproportionat a răspuns:

Salut
daca vrei un aparat foto bun http://bit.ly/1gNdb1N
Nu vei da gres

| MiKutzelu34546 a răspuns:

20MP 5Xzoom Optic! :3

| Pasaris437 a răspuns:

Nikon DSLR D3200 este cel mai bun.

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru Pasaris437):

Nu am intrebat despre DSLR...

| Emanuel_Mustea_1999 a răspuns:

Acuma depinde pentru ce-ti trebuie. Daca iti trebuie zoom e bun cel cu 16mp. Daca iti trebuie calitate mai mare a pozelor cel cu 20mp. Dar totusi cel mai bun e cel cu 20mp