| Anonim0204 a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez un aparat foto, si nu stiu care dintre aceste doua sa aleg!
Daca aveti unul sau va pricepeti in domeniul fotografiilor va rog sa ma ajutati! Dau FUNDA!

Canon PowerShot SX60 HS

SAU

Sony DSC-HX350 - Aparat Foto Compact cu Zoom Optic 50x

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

HX 350 este mai bun, dar NU are conexiune Wi-Fi, nu suporta formatul RAW (pacat), si nu suporta un flash extern.

HX 350 e mai bun la capitolul
--video (format AVCHD),
--poti crea panorame la 360 grade
--pixel pitch 1.18 µm (fata de 1.33 µm la Canon) asta inseamna pixeli mai mici, adica matrice vizuala mai fina, se traduce in poze mai clare la aceeasi rezolutie
--are apertura cu 7 lamele, rezulta efect de bokeh mai soft
--10 cadre pe secunda la fotografie in rafala,
--apertura mai mare (f/2.8 fata de f/3.4 la Canon. asta inseamna poze mai luminoase cand fotografiezi in lumina scazuta)
--HX 350 are ecran rabatabil, ajuta mult cand vrei sa faci poze tinand aparatul deasupra capului sau de la inaltimea podelei
--data aparitiei, 2016, fata de 2014 la Canon