| SonicAndrei a întrebat:

Care HDD extern este mai bun dintre acestea 2?
1) Seagate Backup Plus: http://www.emag.ro/......D6D4JBBBM/
2) WD My Passport Ultra: http://www.altex.ro/......-3-0-negru
Eu am ales Seagate fiindcă mai ieftin decât WD, dar m-a influenţat şi această pagină: http://thewirecutter.com/reviews/best-portable-hard-driv e/
Problema a fost când am găsit asta: http://www.yoda.ro/......edere.html
După ce scrie mai sus, parcă nu mai vreau Seagate (OK, ştiu că acolo HDD-urile au fost folosite non-stop şi nu au fost astea, iar în utilizare normală ar ţine mult mai mult), aşa că m-am gândit la acel WD.
Dacă tot dau o grămadă de bani pe un HDD (care peste 1 an probabil va fi la jumătate de preţ, dar am nevoie de unul acum) vreau să mă ţină mulţi ani. În plus WD are garanţie 3 ani (faţă de Seagate care are 2 ani).
Întrebare despre soft: am aflat că softul de backup de la WD e limitat, la fel e şi cel de la Seagate?
Voi pe care HDD l-aţi recomanda?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este. Seagate sunt proaste. In ultima vreme eu am cumparat numai Western Digital si nu mai am probleme. Cu softurile, se poate rezolva orice.

| SonicAndrei explică (pentru Salontanul):

M-ai convins. Între timp am găsit HDD-ul redus la Altex, plus că are o husă cadou.

| Salontanul a răspuns (pentru SonicAndrei):

Foarte bine.

| SonicAndrei explică (pentru Salontanul):

Am o întrebare: trebuie să folosesc Safe to remove hardware înainte să scot HDD-ul din calculator (adică să-i dau Eject)?

| Salontanul a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu. Inchizi PC-ul si il scoti.

| SonicAndrei explică (pentru Salontanul):

OK, dar am uitat ceva important şi nu mi-am dat seama: compatibilitate. Mi s-a defectat HDD-ul şi de aceea vreau să-mi salvez fişierele din el înainte să-l duc la service; acum îl pot folosi cu Linux (Slax). Este compatibil HDD-ul ăsta cu Linux? Scrie că e doar cu Windows şi cu Apple. Azi trebuie să plec să-l cumpăr şi nu vreau să dau 300 lei degeaba (acum) şi să trebuiască să mai iau apoi un stick mare. Te rog să-mi răspunzi azi cât mai rapid, este oare compatibil cu Linux (varianta slax)?

| Salontanul a răspuns (pentru SonicAndrei):

HDD-urile sunt compatibile cu orice sistem de operare. Nu exista speciale.

| SonicAndrei explică (pentru Salontanul):

M-ai asigurat şi tu, nu eram 100% sigur şi fiindcă zicea că trebuie formatat pentru MAC, deci se referea doar la soft.

| Salontanul a răspuns (pentru SonicAndrei):

Aia se face cu CD (DVD)-ul de instalare si fiecare sistem si-o face in felul lui.
Multumesc pentru funda.

| SonicAndrei explică (pentru Salontanul):

Cu plăcere. Păi tu mi-ai dat cele mai bune răspunsuri la întrebare (şi singurele, dar simple şi convingătoare). Tocmai acum l-am cumpărat şi imediat îl testez.