| anonim_4396 a întrebat:

Care imi explica si mie cum pot instala compilatorul asta? ca nu ii pot da de cap'
Mentionez ca am windows xp 2002
De curand m-am apucat sa invat c++ am cumparat o carte si are un cd cu un compilator
Nu am inteles cum trebuie instalat acest program.
Sper sa fie cineva sa ma lamureasca
Astea sunt instructiunile

Fisierul de text README. TXT
======================================

C++: Ghid pentru incepatori
Brian Overland
ISBN: 973-653-738-2
Copyright Editua Corint 2005

Programele de pe acest CD-ROM pot fi folosite pe orice PC care ruleaza MS-DOS sau
Windows; spatiul de pe hard disc trebuie sa fie de 50 MB.

Aces fisier contine o trecere in revista asupra a ceea ce se afla pe CD-ROM, cat
si instructiunile pentru instalarea compilatorului si a mediului de dezvoltare
integrata, RHIDE.

Fisierele cartii (Exemple de program si raspunsuri)
====================================================
Acest director contine o serie de subdirectoare, cate unul pentru fiecare
exemplu din aceasta carte. Fisierele sursa pentru programele din carte sunt
stocate cu extensia. CPP sau. H.

Raspunsurile la exercitii sunt plasate in fisiere cu extensia. TXT, chiar
daca contin sau nu cod C++ (majoritatea lor au). Pentru a compila codul din
aceste fisiere, mai intai trebuie sa schimbati numele fisierului intr-unul
care sa includa extensia. CPP sau sa copiati codul intr-un fisier
cu extensia. CPP.

Directorul sursa
=================
Acest director contine fisierele sursa originale din compilatorul
GNU si mediul de dezvoltarea unde au fost create. Dumneavoastra puteti
copia si dezarhiva cu ajutorul formatului ZIP aceste fisiere daca sunteti
curios, dar daca nu sunteti, in orice mod este cerut.

Instalarea compilatorului si a mediului de dezvoltare
======================================================
Aici este data o mica privire de ansamblu. Pentru instructiuni complete,
puteti consulta, de asemenea, fisierul Readme1st.dj, care se afla in
directorul radacina de pe CD-ROM. (Este un fisier de text simplu care
poate fi vizualizat in orice editor de text.)

Pentru a instala compilatorul si mediul de dezvoltare din interiorul
mediului de dezvoltare DOS sau din fereastra MS-DOS:

1. In directorul radacina pe discul vostru C (sau oricum v-ati numit
dumneavostra partitia hardului pe care instalati programe), creati
un director DJGPP:

>C:\mkdir djgpp

2. Schimbati directorul catre djgpp.

>C:\cd djgpp

3. Copiati continutul directorului radacina aflat pe CD-ROM. Aceasta
presupune ca CD-ROM-ul foloseste un driver cu litera de unitate D:
(sau care utilizeaza orice litera de unitate apropriata.)

>C:\DJGPPcopy d:\*.*

4. Utilizati fisierul unzip32. exe, aflat pe CD-ROM pentru a decomprima toate fisierele binare.

>C:\DJGPPunzip32 *. zip

5. Compilatorul si mediul dumneavoastra de dezvoltare pot fi acum instalate!
Totusi, inca aveti nevoie sa setati variabilele de mediul, inclusiv PATH,
care fac ca executabilele sa fie disponibile din orice director. Trebuie
sa setati urmatoarele valori si sa restartati calculatorul:

Variable de mediu Setari
------------------ --------------------
DJGPP C:\DJGPP\DJGPP. ENV
PATH C:\DJGPP\BIN;%PATH%

Instructiunile pentru setarea acestor valori sunt date mai jos.
Acestea sunt sunt luate din fisierul Readme1st.dj.

NOTA: Oricand adaugati o noua valoare in lista de valori a unei variabile
de mediu, utilizati caracterul punct si virgula (winking pentru a le separa.
De exemplu:

C:\DJGPP\BIN; other_values

Modul exact in care aceste variabile vor fi setate depinde de sistemul de
operare al calculatorului dumneavoastra:

* Pentru sistemul de operare Windows 98:

- Dati clic pe START;
- Alegeti calea >>Programs-Accessories-System >Tools-System Information;
- Alegeti Tools din meniul care apare, apoi alegeti optiunea
"System Configuration";
- Utilizati tabul furnizat acolo pentru editarea lui AUTOEXEC.BAT
asa cum este explicat mai jos (utilizati comenzile "set" pentru
fisierele BAT asa cum se descrie la finalul acestei liste).

* Pentru sistemul de operare Windows ME:

- Dati clic pe START, alegeti Run, tastati msconfig. exe si dati clic pe OK;
- Dati clic pe tabul "Environment";
- Editati variabila de sistem PATH pentru a adauga subdirectorul
C:\DJGPP\BIN (amintiti-va sa utilizati caracterul punct si virgula
pentru a separa acest director de altele);
- Adaugati noua variabla DJGPP si setati valoarea ei la numele intreg al
caii spre fisierul DJGPP. ENV, si anume C:\DJGPP\DJGPP. ENV.

* Pentru sistemul de operare Windows NT:

- Dati clic-dreapta pe "My Computer", apoi selectati "Properties";
- Dati Clic pe tabul "Environment";
- Editati variabila de sistem PATH pentru a adauga subdirectorul
C:\DJGPP\BIN (daca nu sunteti un administrator de sistem,
adaugati directorul C:\DJGPP\BIN la variabila PATH a utilizatorului
sau creati una numai cu acest director care este adaugat la calea
de sistem);
- Adaugati noua variabla DJGPP si setati valoarea ei la numele intreg
al caii spre fisierul DJGPP. ENV, si anume C:\DJGPP\DJGPP. ENV.

* Pentru sistemul de operare Windows 2000 sau Windows XP:

- Dati clic-dreapta pe "My Computer", apoi selectati "Properties";
- Selectati tabul "Advanced", apoi dati clic pe butonul
"Environment Variables";
- Editati variabila de sistem PATH pentru a adauga subdirectorul
C:\DJGPP\BIN (daca nu sunteti un administrator de sistem, adaugati
directorul C:\DJGPP\BIN la variabila PATH a utilizatorului sau creati
una numai cu acest director care este adaugat la calea de sistem);
- Adaugati noua variabla DJGPP si setati valoarea ei la numele intreg al
caii spre fisierul DJGPP. ENV, si anume C:\DJGPP\DJGPP. ENV.

* Pentru toate celelalte sisteme (DOS, Windows 3. X si Windows 95):

Utilizati orice editor de text, de exemplu, EDIT standard, pentru a edita
fisierul AUTOEXEC.BAT in directorul radacina al unitatii de incarcare
(in mod uzual, Chappy.

In loc sa editati fisierele dumneavoastra autoexecutabile si/sau mediul global,
puteti crea o scurtatura djgpp, la fel de bine. Pentru a face aceasta, creati
un fisier BAT care va avea scrisa linia de mai jos in el. Aceasta este adesea
necesara daca dumneavoastra aveti mai multe compilatoare pe acelasi sistem.

Presupunand ca instalarea DJGPP a dumneavoastra a fost incarcata ca C:\DJGPP,
valorile pentru cele doua variabile de mediu DJGPP si PATH vor fi setate astfel:

set DJGPP=C:\DJGPP\DJGPP. ENV
set PATH=C:\DJGPP\BIN;%PATH%

Restartati dupa ce setati variabilele de mediu. (Exceptie: daca setati
variabilele de mediu direct, prin utilizarea unui fisier BAT altul decat
cel autoexecutabil, nu trebuie sa restartati calculatorul. Aceasta este
"scurtatura djgpp" pe care tocmai v-am descris-o.)

De asemenea notati ca in sistemele Windows mai vechi si in sistemele DOS,
daca aveti probleme de memorie, puteti consulta setarile CONFIG.SYS
mentionate in Readme1st.dj.

Utilizarea mediului de dezvoltare RHIDE
========================================
Pentru a porni mediul, tastati RHIDE in interiorul unei ferestre MS-DOS.
Nota: Pentru a obtine cele mai bune rezultate, trebuie sa creati un director
de proiect separat pentru fiecare program nou pe care-l creati.
Toate directoarele dumneavoastra de proiect pot fi grupate
impreuna sub un director general, cum ar fi C:\PROGRAMS.

Mediul de dezvoltare RHIDE va incerca sa creeze un proiect prestabilit pentru
fiecare director pe care il aveti. Asa ca, da incercati sa compilati un program nou
fara a schimba mai intai directorul, va trebui intai sa stergeti toate
fisierele de proiect (. GPR). De aceea, este mai binesa creati cate un
subdirector nou pentru fiecare proiect.

Răspuns Câştigător
| Webber a răspuns:

Instalarea acelui program este teribila el fiind facut sa ruleze pe MS-DOS (imi aduce aminte de niste vremuri mult-trecute;;)).

Mai bine ai folosii un compilator online: http://www.comeaucomputing.com/tryitout/

Spor la invatat!