neluL
Întrebare recomandată | neluL a întrebat:

TRUCURI WINDOWS - CUM FACI WINDOWS-UL TAU SA FIE "SUPER RAPID" renuntand la cateva servcicii (unele nefolositoare)?

Pentru marirea vitezei de operare prin optimizarea librariilor pe care Windows-ul le incarca si care ocupa din memoria RAM

Click pe Start - Run dupa care scrieti comanda: regedit. Aceasta va deschide registrii Windows. Cautati (cu Find) urmatoarea sectiune:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer]
Dupa ce ati localizat-o, cu click dreapta creati un sub-key pe care-l numiti AlwaysUnloadDLL si setati Value egal cu 1. Restartati Windows-ul.
Registry backup:
Registry-ul este o baza de date din Windows care contine informatii importante despre hardware-ul sistemului, programele instalate si setarile, precum si despre profilurile pentru fiecare dintre conturile de utilizator de pe computer. Windows apeleaza in permanenta la informatiile din registry. Nu ar trebui sa fie necesar sa efectuati modificari manuale asupra registry-ului, deoarece, in general, programele si aplicatiile efectueaza automat toate modificarile necesare. O modificare incorecta asupra registry-ului computerului poate determina inoperabilitatea computerului. Totusi, daca in registry apare un fisier deteriorat, este posibil sa vi se solicite sa efectuati modificari.
***
Pentru a realiza un back-up al Registry-ului, inchideti toate programele care ruleaza pe desktop. Apoi click pe Start - Run, tastati regedit, dupa care apasati OK. In fereastra nou-deschisa, apasati File - Export. Aceasta comanda va va deschide o fereastra in care veti putea salva fisierul de Backup. Salvati fisierul folosind, de exemplu, data efectuarii backup-ului si fiti siguri ca in sectiunea Export range este setat pe ALL. Click apoi pe save iar procesul este incheiat. In situatia in care doriti sa restaurati fisierele salvate, urmati aceiasi pasi doar ca de data aceasta, apasati File - Import, dupa care tastati OK.

Marirea vitezei de boot prin dezactivarea programelor Auto-start:
Click Start - Run, tastati msconfig, dupa care apasati OK. Click apoi pe sectiunea Startup, din partea superioara a ferestrei. Veti vedea o lista cu programele care pornesc automat odata cu incarcarea Windows-ului. Daca deselectati casuta din dreptul unuia dintre programele cuprinse in lista, acesta nu va mai porni automat. Dupa aceasta operatiune, este nevoie sa restartati calculatorul. Atentie:in aceasta zona sunt multe programe care trebuiesc debifate.De preferat e bine sa ramana sistemul de operare si antivirusul

Marirea vitezei de boot prin defragmentarea fisierelor
Click pe Start - Run apoi tastati Regedit. Extindeti coloana HKEY_LOCAL_MACHINE; extindeti coloana Software; extindeti coloana Microsoft; click pe Dfrg si apoi pe BootOptimizedFunction; in fereastra din dreapta, selectati optiunea Enable, dupa care introduceti valoarea Y.

Marirea vitezei de shutdown
Click pe Start - Run si tastati regedit. Extindeti coloana HKEY_CURRENT_USER; extindeti coloana Control panel; selectati Desktop. In fereastra din dreapta, selectati AutoEndTasks, modificind valoarea 0 cu 1.

Marirea vitezei de afisare a meniurilor
Click Start - Run - tastati regedit. Extindeti HKEY_CURRENT_USER\Control panel\Desktop. In fereastra din dreapta selectati MenuShowDelay si setati valoarea 1.

Marirea vitezei de incarcare a aplicatiilor
Click pe director, fisier, fisier executabil (program). Click dreapta si selectati properties. In cimpul target, adaugati
/prefetch: 1

Ar mai fi si dezactivarea unor servicii din windows pe care nu le folositi:
Click pe Control Panel - Performance and Maitenance - Administrative Tools - Services.

De aici, trebuie dezactivate urmatoarele servicii. In aceasta sectiune, orice serviciu se dezactiveaza cu un dublu click pe el. Daca e pornit, atunci se opreste apasind butonul STOP si selectand de la Start-up Type: Disabled
Automatic Updates: e mai sigur sa-l puneti pe Manual.
COM+ Event System
COM+ System Application
Computer Browser
Distributed Transaction Coordinator
Error Reporting Service
Fast User Switching: serviciul care "maninca" cea mai multa memorie RAM. Daca aveti un singur user pe calculator, nu mai este necesar sa folositi serviciul. Oricum, recomand sa aveti un singur user.
Help and Support
Indexing Service
Messenger: in cazul in care folositi MSN Messenger, lasati-l pe Automatic
Net Logon
NetMeeting Remote Desktop Sharing
Network DDE
Network Location Awareness
NT LM Security Support Provider
Performance Logs and Alerts
Print Spooler: in cazul in care folositi imprimanta, nu modificati nimic
Remote Desktop Help Session Manager
Remote Registry
Secondary Logon
Server
Smart Card
Smart Card Helper
SSDP Discovery Service
System Event Notification
System Restore Service: personal, il consider foarte ineficient. Odata crapat, Windows-ul trebuie reinstalat. Nu am reusit niciodata sa refac un Windows cu ajutorul acestei comenzi. Exista programe care se ocupa mult mai bine de backup-ul de Windows. Exemplu: Norton Ghost.
Task Scheduler
Telnet
Terminal Services
Uninteruptable Power Supply: daca folositi UPS, nu dezactivati serviciul
Upload Manager
Wireless Zero Configuration: daca aveti o retea wireless, nu dezactivati serviciul.

O zi magica va doresc!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uite un prieten adevărat, in persoana lui NeluL, care te ajută fără să-i ceri, îti dă sfaturi, fără să-l rogi. Prietenul adevarat simte de ce-ai avea nevoie si te ajută fără să te intrebe. Frumos, foarte frumos din partea ta! Imi folosesc mult sfaturile tale! Multumesc frumos! Tot la fel iti doresc si eu, o zi nemaipomenită!

27 răspunsuri:
neluL
| neluL explică:

E primul folder dupa ca dai click pe Windows.

FOLDERELE ASCUNSE DIN WINDOWS ->
- Deschide My computer si din bara de meniuri selecteaza Folder Options.
- Din forma Folder Options selecteaza tab-ul View.
- In sectiunea Advanced Settings selecteaza optiunea Show hidden and folders si deselecteaza checkbox-urile Hide extension for known file types si Hide protected operating system (Recommended).
La aparitia mesajului de avertizare apasa Yes.
- Apasa Apply si Ok. http://tiny.cc/gjqisw

| Maj3stic a răspuns (pentru neluL):

Barosane am o unitate amd dual core 4 gb ram hd 150 gb placa video 512 sistem de operare win 7 64 bit. Google chromme consuma in vreo 5 servicii foarte mult cum sa fac sa nu mai consume atat de mult si procesorul sa nu mai fie mereu solicitat

| bogdan324 a răspuns:

Nelule,se pare ca nu ai nevoie de ajutor, tu esti ajutorul in persoana!

| DDCC a răspuns:

Foarte utile informații, mai ales dacă PC-ul stă cam prost cu resursele, cum e cazul meu momentan big grin
Ai avea timp şi mă poţi ajuta cu ceva?
Îţi pot trimite un mesaj privat? E vorba de un fișier criptat.
Mulțumesc anticipat.

| neluL explică (pentru DDCC):

Lasa mesaj privat.

| Crucified a răspuns:

Bă da' ce le ai cu informatica... laughing Mulţumim big grin

| prizeFTW a răspuns:

Sa inteleg ca tot ce e mai jos de "De aici, trebuie dezactivate urmatoarele servicii. In aceasta sectiune, orice serviciu se dezactiveaza cu un dublu click pe el. Daca e pornit, atunci se opreste apasind butonul STOP si selectand de la Start-up Type: Disabled " trebuie oprit? Multumesc.

| prizeFTW a răspuns:

Wow,nu-mi vine sa cred! Esti cel mai tare! Am ajuns la mijlocul tutorialului si deja laptopul meu consuma maxim 30 % cpu cu antivirus, google chrome, task manager si services. 30 % cand misc mouseul incredibil de repede.Esti cel mai tare, multumim ca existi si multumim ca existi pe TPU!

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Romana, Nelule, romana straight face

| neluL explică (pentru InsartIuzarneimHiar):

? Unde-i?

| InsartIuzarneimHiar a răspuns (pentru neluL):

Nu la mine, eu vorbesc Turkmena.
*Rasete, rasete*
straight face

| neluL explică (pentru InsartIuzarneimHiar):

Faci spam sau... vrei sa te bagi in seama si nu ai cu cine?

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorld a răspuns:

Multumesc neLuL, acest topic mi-a fost de ajutor si te admir pentru ca renunti la timpul tau liber ca sa ajuti oameni, sincer sa fiu eu nu as putea sa fac ceea ce faci, ar trebui sa fii in POLITICA

| ThatsMethod a răspuns:

NeluL, mulţumesc pentru sfaturile tale care îmi sunt de tare folos. Eşti cel mai tare.

| Gammer23 a răspuns:

Cel mai bun este Ccleaner www.piriform.com are optimizatori, sterge registri, curata fisiere temporare si vechi de la net sau windows, dezinstaleaza, defragmenteaza, sterge restory point si startup list

| leuzzz a răspuns:

Esti un prieten necunoscut dar adevarat ma ajuta mult sfaturile tale

| pNc69 a răspuns:

NeluL esti un om care ajuta si are in sufletul lui numai bunatate pura si curata tu neluL esti o persoana care nu am mai vazut-o pe TPU

| neluL explică (pentru pNc69):

Multumesc tie si la toata lumea pentru aprecieri happy

| MrFilip a răspuns:

Un adevarat zeu!

| Salaoru_Cosmin_1999 a răspuns:

Multumesc nelul chiar ruleaza mai bine pc-ul meu

| TheArrow a răspuns:

Mersi mult dar am o nelamurire am dezactivat com event system + si acum nu i se mai aprinde pc adica acolo unde trebuie sa se deschida numai apare nimic si faza cu system restore nu merge ca am dezactivat crying

| neluL explică (pentru TheArrow):

Pai nu e de la com + event system! Poate ai dezactivat altceva. Baga un CD cu Windows si dai Repair!

| TheArrow a răspuns (pentru neluL):

Da mersi am rezolvat laughing dar acum am o alta problema laughing eu nu pot dezactiva task scheduler...

| neluL explică (pentru TheArrow):

In start scrie Task Scheduler -> click dreapta pe rezultat si ->Run as administrator apoi in panoul din dreapta il dezactivezi.
Sau inchide sarcinile din Task Scheduler (cele de pe mijloc) cu click dreapta ->disable.

| CristyRadulea a răspuns:

Mersi m-a ajutat foarte mult cea ce ne-ai spus tu, iti doresc o zi buna