| anonim_4396 a întrebat:

Care imi explica si mie de ce este asa scump aces hîrb de laptop :))) http://www.emag.ro/......E83RKBBBM/ ca are video integrat, plus ddr2, procesor slab, etc nu-i nimic de el, sau ca are touch screen-ului ala?

11 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Touch screen, windows 8, ecran detasabil, ssd de 64gb

| Gabi05 a răspuns:

Hai sa explic eu de ce este asa scump.

In primul rand,are ssd(un ssd e foarte scump pe /gb)
In al doilea rand,e de fapt tableta, de aia nu are componente foarte performante, dar se poate face si laptop.
In al treilea rand, la laptopuri nu vei gasi ecran touch screen.
Si in ultimul rand, are windows 8 licentiat+ca e firma "HP"

Ps:acel harb e de 10x mai rapid ca orice laptop pana in 7000lei.

| tteo91 a răspuns (pentru Gabi05):

Buna asta laughing). iti dau un laptop ca ala, imi dai 7000 de lei pe el?

| Gabi05 a răspuns (pentru tteo91):

Vad ca tu nu ai habar ce e un ssd.

Daca nu sti, dai un search pe google.

Eu m-am referit la altceva dar tu intelei exact opusul.

| Osirius a răspuns:

Pentru ca ecranul este detasabil de tastatura si practic il faci tableta...de-aia.

| tteo91 a răspuns (pentru Osirius):

Am vazut si eu ca il are detasabil, da si ce daca il are detasabil ca aia nu aduce nicio performanta. numai un idiot poate sa cumpere asa ceva, ca la banii aia iau un laptop cu procesor i7 sau un ipad 4, si i-au o tastatura si gata e portabil si detasabil.

| Osirius a răspuns (pentru tteo91):

Ala e pret de tableta, pentru ca asta se doreste a fi. Uita-te la preturile tableterlor ce ruleaza Window sa vezi ca au cam acelasi pret si cam aceleasi specificatii. Gandeste-te ca in ecranul ala (touchscreen) de cativa milimetri e totul integrat.

| LiviuAlexoiu a răspuns:

>ddr 2
si 3000 lei?
what the *** is wrong with them

| tteo91 a răspuns (pentru LiviuAlexoiu):

Da laughing) si mai are si 2 gb, mai intelegeam daca ii punea vreo 16, dar asa... aiurea. si nu ii 3000 ca ii aproape 4000, numai ca acum cica se afla la oferta laughing)

| LiviuAlexoiu a răspuns (pentru tteo91):

Ciudati... straight face

| irbis96 a răspuns:

Da, cred ca 'ecranul detasabil' face diferenta. Dupa cum scrie si in descriere, e laptop si totodata tableta.