| SorinELoo7 a întrebat:

Care Linux este cel mai potrivit pentru un incepator: Mint sau Ubuntu? Am vazut pe DistroWatch ca Linux Mint este pe primul loc (cei care sunt experti in Linux sa raspunda dar si cei care au cunostinte despre acesta). Argumentati!

4 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

Pentru un incepator as recomanda zorin-os, o interfata prietenoasa, asemanatoare cu ceea a windowsului

| DimLight a răspuns:

Trebuia sa dai si detalii..de ce vrei sa il folosesti si in ce scop?! iti trebuie la scoala, hobby?! mie imi par ambele mint si ubuntu la fel de usoare/grele dar depinde si versiunea, spre exemplu unlele versiuni de ubuntu chiar m-au dezamagit, oricum incearca sa instalezi ultima versiune indiferent ce alegi par sa fie mai ok. aaa si nu te astepta sa poti juca ce joc vrei sau sa instalezi ce aplicatie vrei cum faci pe windows. in linux terminalul e prietenul tau laughing

| Iwao a răspuns:

Kiwi Linux
Il poti testa de pe un cd live sau stick.
http://youtu.be/tRyQeFq_mQg
http://www.youtube.com/watch?v=DvXgzgZqnuI

Răspuns utilizator avertizat