| Geo18 a întrebat:

Care ma poate ajuta sa rezolv problema aceasta.Nu am mai lucrat in excel si nu am habar cum se face.Dau funda la cine ma ajuta.Multumesc
1.Deschideti aplicatia de calcul tabelar
2.Introduceti urmatoarele date in figura alaturata:
A B C D E
1. Avioane 425 45 188
2.Masini 490, 6 143 38, 3
3.Motociclete 556, 2 72, 2 -111, 4
4.Biciclete 621, 8 1, 4 -261, 1
5.
3.Ingrosati textul din celulele A1:A4 si scrieti-l cu fontul Verdana de culoare albastru inchis.
4.Modificati formatarea celulelor din B1big grin4 astfel incat cifrele sa apara cu 2 cifre dupa virgula.
5.In celula A5 scrieti Total si apoi realizati suma celulelor B1:B4 in celula B5.
6.In celula C5 calculati media aritmetica pentru celulele C1:C4.
7.In celula E1 scrieti o forumala care sa calculeze maximul celulelor B1big grin4.
8.In celula E2 introduceti o formula tip IF care sa analizeze daca in celula C1 avem valoarea 45 atunci se insumeaza valorile din domeniul C1:C4,iar in caz contrat se va lansa mesajul Valoare diferita de 45.
9.Realizati un grafic de tip placinta(PIE) cu datele din celulele A1:B4 cu titlul Distributie valorica.

7 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Nu e greu, dar e mult ce vrei tu aici cauta un tutorial de excel ceva si cauta de acolo cum sa faci. Oricum tabelul in excel il faci cu click dr - Format cells, formatul se fac ca in word, formulele le folosesti in acea casuta de sus - apesi pe fx si la number introduci nr celulei - exemplu media aritmetica in C5 scrii = SUM(si tii click si sortezi celulele de la C1:C4) / 4, calcularea maximului faci cu formula MAX, graficul PIE e la Insert-Charts s.a.m.d. Spor big grin

| InVisible99 a răspuns (pentru InVisible99):

Fontul e ca in word, scuze

| Geo18 explică (pentru InVisible99):

Ms de raspuns o sa incerc sa vad ce iese tongue

| Geo18 explică (pentru InVisible99):

Mersi o sa incerc sa vad ce reusesc.

| Geo18 explică (pentru InVisible99):

Care i formula Max? si Formula tip if?

| Geo18 explică (pentru InVisible99):

Care i formula max si formula tip if?

| InVisible99 a răspuns (pentru Geo18):

La Fx ai toate formulele posibile...
pentru maxim e =MAangry) si intre () selectezi ce casute vrei si la IF ai acolo IF si la logical scrii conditia ca in C1=45 si la if_true scrii C1+C2+C3+C4 sau SUM(C1:C4) si la if_false scrii mesajul Valoare diferita de 45.
Sper sa mearga tongue