| King_Dănuț_1970 a întrebat:

Care placa de baza este mai buna dintre Asus P5VD2-VM si msi mersi-7387?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Https://www.asus.com/Motherboards/P5VD2VM/specifications/

https://de.msi.com/Motherboard/P4M900M3L/Specification

Sunt la fel,
au acelasi chipset. VIA P4M900+VT8237

CPU maxim Core2 Duo cu FSB 1066, (sau altele mai slabe/vechi, cu FSB 800)

suporta memorie in Single Channel, au cate 2 sloturi si suporta in total maxim 4 GB DDR2 667 (deci placute de 2 GB)

ambele au grafica integrata maxim 256MB, (share din RAM)

ASUS sloturi :
1x PCIex x16 (pentru placa video)
1x PCIex x1 (placa de sunet, placa de retea, TV-tunner, etc)
2x PCI
2x IDE (HDD)
2x SATA (HDD)
4x USB (maxim 8)

MSI sloturi:
1x PCIex x16 (pentru placa video)
1x PCIex x1 (placa de sunet, placa de retea, TV-tunner, etc)
2x PCI
1x IDE (HDD)
2x SATA II (HDD)
4x USB

cum presupun ca o cumperi SH, alege-o pe cea care arata mai bine, nu are condensatori umflati, SI DE PREFERINTA, nu cumpara de la distanta, fara sa o vezi, (eventual probezi)

Placile MSI sunt de regula mai slabe decat ASUS, Gigabyte si chiar AsRock mai nou. (nu toate, cele din gama premium de pret sunt OK)