| HelpMeNow a întrebat:

Care placa video este mai buna pentru jocuri?

Nvidia Gt 520 2gb ddr3 64 bits sau Nivia Gt 430 1 gb ddr3 164 bits

9 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

A 2 a 128 mai mare decat 64

| WR104 a răspuns:

164* scuze

| HelpMeNow explică (pentru WR104):

Nu conteaza ca una are 2 gb si alta 1 gb?

| WR104 a răspuns (pentru HelpMeNow):

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am Nividia gt 520 ddr3 si pot spune ca in jocuri merge uimitor se vad frumos jocurie ti-o recomand! Bafta!

| KingCobra a răspuns:

De fapt contează foarte mult dacă are 1GB sau 2GB. Ti-o recomand pe Nvidia Gt 520 2gb ddr3 64 bits.

| BLKZ a răspuns (pentru KingCobra):

Nu conteaza deloc, mai bine inchide gura decat sa spui prostii. GT 430 e mult mai superioara decat GT 520, de altfel e si mai scumpa.

| Moldoveanul a răspuns:

Nu exista un GT 430 cu un bus de 164 biti (daca nu credeti, cautati pe google; primul rezultat va fi exact intrebarea asta). Latimea de banda este de 128 biti.

Oricum, placa video pe care o recomand eu este GT 430, datorita faptului ca latimea de banda este de 128 biti.

Imagineaza-ti un spital care are un singur drum ce duce spre el. Memoria reprezinta numarul de echipaje disponibile si latimea de banda reprezinta latimea autostrazii (mai sec, numarul de benzi pe care circula masinile). Sa zicem ca joci GTA 4. Sunt trimise masinile pentru a aduce cati mai multi raniti la spital. Ei bine, cum crezi ca e mai eficient? Sa trimiti 1024 de masini pe o autostrada cu 8 benzi sau sa trimiti 2048 de masini pe o autostrada cu 4 benzi? Cred ca raspunsul e clar...

| StefanWoon a răspuns:

Categoric Nivia Gt 430 1 gb ddr3 164 bits ti`o recomand