| xByte a întrebat:

Care placa video este mai buna: RX 570 8GB sau RX 480 8GB?
----RX 570 ~1100Lei
----RX 480 ~1400Lei

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

A ok, sunt de acord cu tine. Daca ai citit si articolul pe care ti l-am dat, e tot acelasi procesor grafic doar ca i-au facut overclock si i-au marit TDP pentru a scapa de probleme de instabilitate, dar in rest e aceeasi placa cu 5 in fata si da, consumul e excesiv pentru 5 fps-uri in plus fata de 480.

9 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

580 că-i la același preț cu 480, nu știu ce versiuni ai selectat tu, cu ce răciri și clock speed, eu am găsit 580x 8 gb gigabyte la 12 jum, iar generația asta nu diferă de cea precedentă cu atât de mult încât să poți spune că 570 bate 480. E aproape la fel cu 470.Sunt curios de nVIDIA ce-o să scoată.
http://www.anandtech.com/show/11278/amd-radeon-rx-580-rx-570-review

| xByte explică (pentru DavidoffUser):

Nu prea as merge pe RX 580 din cauza ca diferenta de performanta dintre 580 si 480 nu este suficient de mare cat sa justifice diferenta de consum ( RX 480 150W - RX 580 225W ). Ca modele eu am facut referire la Sapphire Nitro+ RX 570 1340/1750 si Asus Strix OC RX 480 1310/2000, ambele fiind de 8GB.

| DavidoffUser a răspuns (pentru DavidoffUser):

De fapt, eu as taia de pe lista rx-urile si as lua 1060 6 gb, ies mai bine pret/performanta/consum.
http://www.pcgarage.ro/......5-192-bit/
sau in varianta mini
http://www.pcgarage.ro/......5-192-bit/

| xByte explică (pentru DavidoffUser):

Nu prea ma incanta asa tare nVIDIA, fiindca am monitor cu freesync deja, si in plus in jocurile noi am vazut ca diferenta de vram isi face simtita prezenta ( resident evil 7 ).

| xByte explică (pentru DavidoffUser):

Cel mai probabil cred ca o sa merg pe RX 480 8GB pana la urma, fiindca am intrat pe pagina celor de la Sapphire, si pana si RX 570 8GB consuma 225W, pe cand RX 480 consuma doar 150W...

| DavidoffUser a răspuns (pentru xByte):

Eu am avut 2 placi sapphire, dar vapor-x (racire scoasa din prodcutie), 5750, 7770 tinute in overclock 24/7, 5750 am vandut-o unui prieten care o ruleaza(stock) si acum si pe cealalta pe net, placi tari, fiabile, sapphire a fost bun cu mine.
Dintre toate placile video pe care le-am avut, versiunile cele mai reci si stabile in OC au fost vapor-x, twin frozr si direct cu ii.
In OC se vedea diferenta pana acum 2 ani, nu stiu ce s-a intamplat, cand deja nu mai merita sa faci nici la procesor, nici la placi video...

| xByte explică (pentru DavidoffUser):

Sapphire inca au implementari bune ( printre cele mai bune cand vine vorba de overclock ) dar in schimb solutia de racire nu mai este asa buna ( mi-ar fi placut sa revad Vapor-X ).

| DavidoffUser a răspuns (pentru xByte):

A ok, sunt de acord cu tine. Daca ai citit si articolul pe care ti l-am dat, e tot acelasi procesor grafic doar ca i-au facut overclock si i-au marit TDP pentru a scapa de probleme de instabilitate, dar in rest e aceeasi placa cu 5 in fata si da, consumul e excesiv pentru 5 fps-uri in plus fata de 480.

| AndreiM77 a răspuns:

Alege rx570, diferenta dintre cele 2 este de doar 4%, si nu merita sa platesti pentru aceasta diferenta 300 lei. Oricum rx570 este de ultima generatie si astfel dispui de tot ce este mai nou.

| AnthonyWhite a răspuns:

480 merge la 1266 MHz / 1120 MHz

si 570 merge la 1244MHz standard boost clock, 1340MHz overclock

depinde ce jocuri vrei

as lua-o pe cea de 1100 lei clar!