| sandel96 a întrebat:

Care placa video va place mai mult ?sa fie si mai buna

http://www.emag.ro/......194-00-20G

sau
http://www.emag.ro/......N550D5-1GI

CARE ESTE MAI BUNA, amd 6790 are si cupru la coler numai ca frecventa memoriei este mai mica,dar are 256 biti Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Eu iti recomand sa faci un mic efort pentru o placa ceva mai performanta, cu overclock din fabrica si cu o racire mai buna:
...5-256-bit/

Eventual, daca nu poti face efortul pana la acel model, poti ramane la:
...5-256-bit/

| BLKZ a răspuns (pentru virusake):

Bun, dar daca are o sursa Deluxe? Ce o sa faca? O sa ramana cu buza umflata. Tot va aruncati cu raspunsuri care mai de care eroice, dar nu intrebati ce sursa are, care este rezolutia monitorului, ce procesor, daca placa de baza este compatibila si toate cele.

| virusake a răspuns (pentru BLKZ):

Te inteleg ca asta e sintromu forumului (ce buget ai? oc? cand o sa faci achizitia? ce componente mai ai?) dar abtine-te.

In cazul de fata era exact perpendiculara rezolutia monitorului, in acest buget oricum nu poate lua ceva mai bun, iar memoria pentru o rezolutie pana la fullHD e absolut suficienta.

Atat timp cat stie care treaba cu heatpipe-urile alea, mi s-ar parea ciudat sa nu isi dea seama ca o sursa delux (nu deluxe) nu poate duce sistemul.

Compatibilitatea nu poate fi pusa sub semnul intrebarii atat timp ca are un slot PCIe x16 si macar o alimentare din sursa.

PS: Nu vreau sa intru in polemica pe un subiect care nu intereseaza pe nimeni, asa ca te rog sa iti vezi de treaba in continuare si sa dai raspunsuri celui care a pus intreabarea, nu mie.

| sandel96 explică (pentru virusake):

Salut,Placa video msi hd6790 vreau sa o pun pe o placa de baza asta mai precis, adica vreau sa-mi construiesc un pc.Ce zici merge?
www.pcgarage.ro/placi-video/msi/radeon-hd6850