| SonicAndrei a întrebat:

Care plăci video sunt mai bune, nVidia sau Radeon? Știu că în general o placă nVidia e mai bun ca un ATI/AMD Radeon, dar sunt multe plăci Radeon care sunt mai bune și mai ieftine (zic dacă compari o placă nVidia și una Radeon la același preț, de obicei Radeon-ul e mai bun).

Care care firmă e mai bună pentru jocuri și programe?

Răspuns Câştigător
| ЯάdµСЦ a răspuns:

Eu am AMD RADEON HD 6570 și nu sunt nici dezamăgit, nici foarte bucuros de ea. Pentru jocuri îți recomand nVidia (în general costă un pic mai mult, dar este și rezistentă și de asemenea rulează bine jocurile). Plăcile AMD sau ATI (costă mai puțin, adevărat, sunt și ele rezistente, dar mai puțin ca nVidia. Rulează jocurile mai prost ca nVidia, după părerea mea, dar și AMD este un producător de succes). Sper că te-am ajutat! happy Ciao!

15 răspunsuri:
| SonicAndrei explică:

Așa e, nVidia e cel mai bun. Am pus întrebarea asta ca să mă asigur că așa e.

INFO: Nu vreau să-mi iau acum nici placă video, nici calculator! Nu am bani de GTX! Vorbim peste 5 ani.

Mersi de răspunsuri!

| Danişor a răspuns:

Eu am nVidia şi sunt foarte mulţumit. întrade-văr acum sa nu exagerăm si placile AMD şi ATI sunt bune la ceva nu degeaba sunt cumparate nu? dar la jocuri parerea mea ca nVidia domina la capitolul asta la programe ATI. Oricum pe nVidia 9600 gt pe un calculator de al unui prieten joaca foarte decent gta iv fara un pic de lag. Sper ca te-am lamurit machiar am incercat. Funda?

| Lexi888 a răspuns:

Nividia geforce gtx 780 a meritat.e rezistenta. duce orice joc existent si care va apărea in următori 10 ani la performante Grafice maxime.asa ca ți-o recomand.Nividia geforce gtx sunt cele mai bune placi video din lume.e ca la Intel si amd.Intel e mult mai bun ca amd.amd e facut doar pentru jocuri Intel e facut pentru orice.asa ca iti recomand Intel.si la placi video iti recomand nividia.Bafta

| SonicAndrei explică (pentru Lexi888):

Da, sunt de acord cu tine, dar un singur lucru am să-ți zic: știu că GTX 780 e extrem de performant (costă mai mult decât calculatorul meu întreg), dar nu cred că va rula peste 10 ani toate jocurile pe maxim. Peste 5 ani da, dar tehnologia se schimbă rapid. Oricum înțeleg ideea.

Mersi de răspuns!

| Lexi888 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Poti lua modelul 760 e ff puternic dar e si mai ieftin

| taken a răspuns (pentru Lexi888):

Maine scot astia de la Microsoft directx 12 si apare un joc care cere placa video ce suporta dierctx 12.Nu-l vei putea juca.
Am spus asta asa...Este o placa video super.Am GTX 660 TI si sunt multumit(nu se poate bate cu 780, n-are cum, se vede si din pret).
Am citit pe un site ca pentru jocuri ar fi mai buna GTX 780 decat GTX Titan, dar nu cred.

| Lexi888 a răspuns (pentru taken):

Deci 780 e cea mai buna.si 660 ti e buna duce multe jocuri la capacitate Grafice maxime.

| Danişor a răspuns (pentru taken):

Ce joc cere o placa video care suporta directx12? cum se numeste jocu?

| taken a răspuns (pentru Danişor):

Nu este deocamdata directx 12.
Eu am spus ca pot scoate astia de la Microsoft directx 12 si atunci vor aparea si placi video care suporta directx 12. Apoi va aparea un joc care va cere placa video ce suporta directx 12 si nu-l vom putea juca chiar daca avem GTX 780.
Sau apare directx 11.3 sau ce le trece prin cap la astia.
De exemplu acum nu poti juca Crysis 3 sau Call of Duty Ghosts daca nu ai placa video ce suporta directx 11.
Ca fapt divers Call of Duty Ghosts nu ruleaza decat pe Windows pe 64 biti iar daca nu ai minim 6GB RAM nici nu poti intra in joc(s-a scos un RAM fix pentru asta).
Cu nVidia GeForce 9600GT nu poti juca cele doua jocuri pomenite mai sus.
Probabil din ce in ce mai multe jocuri vor avea astfel de cerinte.

| Danişor a răspuns (pentru taken):

Call of duty ghost cred ca se vor face programe care sa faca jocuri de genul asta sa mearga amice.

| Danişor a răspuns (pentru taken):

Frate placa mea suporta directx 11...

| taken a răspuns (pentru Danişor):

Eu nu am spus de placa ta, i-am raspuns lui Lexi888 care a spus ca are GTX 780 si va juca toate jocurile care vor aparea in urmatorii 10 ani.

| Danişor a răspuns (pentru taken):

Scuza-ma

| Garsonfane1979 a răspuns:

Iti recomand Nvidia cu toata caldura. Daca poti sa stai departe de ati radeon.

http://bit.ly/1aDITeM

| Latky a răspuns:

Nvidia clar, acuma depinde de ce buget dispui pentru a achizitiona una.
eu am u GeForce 8500GT de 512mb e pentru jocuri si ma joc GTA 4 lejer
e si ieftina