| Florin_Soare_1994 a întrebat:

Care poate fi problema daca, din greseala aseara am varast langa laptop un pahar cu apa, numai ca pe el a sarit doar putina apa... In secunda urmatoare i-am scos bateria s l-am lasat la uscat vreo 12 ore. L-am pornit si mergeau toate tastele, cu mici probleme la shift, control si tab! Acum, l-am repornit dar au inceput sa nu functioneze mai multe taste, de exemplu : i o 2 5 6 ` \ backspaceul tabul, ctr-ul si shiftul stanga! Se poate sa fie arsa tastatura sau doar sa aiba inca lichid in el si sa fie necesara o simpla curatare?

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

E posibil sa fie amandoua. Tastaturile sunt de obicei doua folii lipite una de alta, cu un spatiu extrem d emic intre ele. Daca intra apa acolo, ia foarte mult timp sa iasa. Incearca urmatorul lucru: Scoate iar bateria, si da cu feonul pe aer cald (dar totusi sa nu fie foarte fierbinte) pe tastatura, tine-l asa vreo 5-10 minute. Vezi sa nu se incinga prea tare.