| Marian90 a întrebat:

Care procesor din urmatoarele este mai bun?
Intel Pentium 4 3.00 GHz sau
Intel pentium Dual-Core 1.73 GHz
Cei care va pricepeti va rog raspundeti.Ms

Răspuns Câştigător
| cataalecs96 a răspuns:

Pai cel de 3.00 ghs are doar un singur nucleu si se poate arde ocand iar cel de 1.73 ghz este cu doua nucleie si amandoua formeaza 3.46 ghz iar in caz ca se va arde doar unul se va arde si il poti folosi pe ala pana iti iei altul.Deci dupa parerea mea Intel pentium dual coore de 1.73 ghz.Succes!

1 răspuns:
| JaJe a răspuns:

Cataalecs96, ai spus o MARE PROSTIE! daca procesoarele sunt dual-core nu se inmulteste frecventa in numarul de core! acela reprezinta frecventa totala!

Cat despre "in caz de arde" iar te inseli aici, Procesorul nu se arde doar un nucleu sau 2.se arde cu totul! pentru ca nuclee se afla in acelasi chipset si acelasi nuclee au aproximativ acelasi temperatura.

Intel Pentium 4 3. 00Ghz, are un singur nucleu, dar are frecventa inalta, desi cu greu poate lucra cu mai multe aplicatii deodata cum face un dual sau quad-core. Desi nu iti recomand nici unul din astea 2. Fiindca sunt invechite in primul rand, sunt din generatia trecuta, si in al 2lea rand sunt slabe dpdv al performantei.

PS: cataalecs96 nu merita funda pentru prostiile MARI care le-a zis.