| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai bune boxe(puternice? Care sunt firmele cele mai cunoscute si bune? Si la ce detalii ma uit cand imi cumpar o boxa/e?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calitatea acustica ale boxelor conteaza, nu numai puterea.
Sunetul este cu atat mai clar, cu cat rezonanta boxei este mai buna in gama de sunete pentru care este facuta (asemanator instrumentelor mizicale cu cutie).
Puterea scrisa pe defuzor indica puterea electrica la care rezista timp de 1 minut fara sa se defecteze.
Cu cat puterea electrica este mai mica, cu atat sunetele sunt mai clar redate, fara mari distorsiuni.
Cu cat puterea electrica aplicata pe difuzor creste, cu atat si distorsiunile cresc.
De fapt, intr-un lant acustic, difuzoarele baga cele mai mari distorsiuni (peste 10%).
Unele statii de amplificare speciale sunt in stare sa compenseze distorsiunile difuzorului. Primul astfel de amplificator a fost vestitul Quad 405.
Pentru o auditie de calitate, puterea boxei trebuie sa fie minim de 4-5 ori mai mare ca putera electrica aplicata pe el din statia de amplificare.

Unul din firmele cele mai renumite pentru fabricarea boxelor audio de calitate si rezistente este firma GOODMANS, considerat "Stradivarius"-ul boxelor audio de putere.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

"De fapt, intr-un lant acustic, difuzoarele baga cele mai mari distorsiuni (peste 10%)." de reconsiderat afirmația (asta, spusă diplomatic)

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Iti propun sa citesti studiile de specialitate in acest sens.
Daca ai osciloscop, poti verifica si singur ce am afirmat (nici mie nu mi-a venit sa cred, pana ce n-am vazut cu ochii mei).

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Nu drăguță, distorsiunile sunt întroduse de amplificator. Îți propun eu să mai citești

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Corect este: "distorsiunile sunt întroduse SI de amplificator".
Difuzoarele introduc majoritatea distorsiunilor ARMONICE (datorate intermodulatiei si transmodulatiei), deseori mult mai suparatoare decat distorsiunile sistemului de amplificare.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Cam mult ți-a luat să răspunzi! (dacă recomanzi cuivă să citească ceva, se presupune că tu DEJA stii, deci nu mai recomanda)
incă una invalidă:
"Pentru o auditie de calitate, puterea boxei trebuie sa fie minim de 4-5 ori mai mare ca putera electrica aplicata pe el din statia de amplificare."

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Am fost plecat un timp.
Incearca--ti difuzoarele sa asculti muzica la puterea difuzoarelor sau apropiat.
Vezi ce "calitate" de sunet vei avea (asta daca ai urechi muzicale big grin ).
De durata de functionare a difuzoarelor nici nu vorbesc... tongue

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Corect ar fi fost: "Pentru o auditie de calitate, puterea boxei va fi cu 40-50% mai mare ca putera debitată din statia de amplificare."În plus pentru o audiție nedistorsionată, volumul ampificatorului nu va depăși 70-80% din maxim"

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Un difuzor rezista la puterea nominala scrisa pe ea timp de 1 minut.
Pentru functionare indelungata, puterea aplicata trebuie sa fie de maxim jumatatea puterii nominale.
Pentru auditie hi-fi se aplica pe difuzor pana la 20-25% din puterea nominala scrisa pe difuzor. In acest caz, distorsiunile armonice sunt cele mai reduse, intre 10-30%.

De exemplu, pentru auditie hi-fi, de inalta calitate, pe o boxa de 100W se poate da pana la 20-25W putere electrica (audio). Pentru chefuri se pot "baga" manele sau muzica disco pana la 50W, dar daca se "baga" 75-80W sau mai mult, difuzorul se va defecta in timp scurt (mai ales cu multi basi).

| sierra1 a răspuns:

Stabilește-ți un prag de putere, preț, volum sau complexitate pentru boxele ce le vrei. Sunt boxe cu prețuri între zece și zece mii de euro și chiar peste.

| sierra1 a răspuns:

Dacă stai bine financiar ia-ți una din aste (cele mai tari în lume):
- HarmanKardon
- Bose
- JBL
- Bowers & Wilkins
- Klipsch Audio Tech

| JackR a răspuns (pentru sierra1):

Ce spui dom'le? "cele mai tari din lume"?
Si cu Audio Physics, Dali, Focal, Cambridge Audio, Warfedale, Krell sau Cabasse ce facem?
Oricare din boxele facute de una din firmele de mai sus, bate de departe orice Bose sau Klipsch...

| sierra1 a răspuns (pentru JackR):

Asta e părerea ta

| 28cosmin a răspuns:

Uite niște firme bune de boxe:
1. Genius https://www.flanco.ro/boxe-genius-sw-hf5-1-6000-wood.html;
2. Serioux https://www.flanco.ro/......ream.html;
3. Logitech https://www.flanco.ro/boxe-5-1-serioux-ht5100c-140-w-rms-maro.html.

În afară că ți-am răspuns cu niște firme de boxe foarte bune, ți-am lăsat și niște link-uri la boxe bune de la firmele specificate mai sus.

| xHisoka a răspuns:

Eu folosesc Boxe Trust GXT 658 Tytan, 5.1, 180W sunt destul de multumit de ele, in general la boxe trebuie sa te uiti la 'W' cu cati au mai multi cu atat se aud mai tare. Si filmele care mi se par destul de bune si cunoscute sunt : Deadpool 2, Avengers: Infinity War, Alpha, 12 strong, Insidious: The Last Key, Rampage

| sierra1 a răspuns (pentru xHisoka):

A vrut omul FIRME producătoare de boxe