| gogut11 a întrebat:

Care sunt cele mai bune componente pc pentru gaming...procesor, placa video, etc? Bineinteles si compatibilitatea de a face un super pc pentru asa ceva happy. Ms big grin

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu acel pc.

Toate componentele sunt bune, dar trebuie sa stii la ce vei folosi pc-ul. De exemplu, Intel este bun pentru gaming, iar amd pentru productivitate.
Unele placi video sunt bune pentru jocuri, iar altele pentru a edita video sau pentru birou.

In umila mea parere, ar fi important sa ai o placa de baza buna (de la MSI sau Gygabite sau un producator cunoscut). In al doilea rand, cel mai important este sa ai un procesor bun! Eu prefer Intel, si iti recomand un i5 de generatia 10 sau mai sus, spre i7 orice generatie.
Eu chiar mi-am cumparat un i5 acum o saptamana si merge forta.

Pe langa procesor, este foarte important (pentru mine) sa aiba un SSD. Pe langa hard-diskul clasic, noul SSD face calculatorul sa se aprinda mai repede si totul sa se miste mai bine datorita acestei noi generatii de disk-uri. Ia-ti un SSD NVME! Este foarte bun daca vrei un calculator performant. Cine iti zice doar de placa video, ar trebui sa iti zica si de SSD pentru ca face diferenta dintre un calculator care se deschide in 5 secunde (SSD) si unul de stai 2 minute si nu stii daca iti merge windowsul (cum e pe HDD). Pe langa asta, un SSD te ajuta sa transferi mai repede fisierele de pe disk!
Al treilea lucru, ar fi tare sa iti iei un calculator care sa aiba porturi USB 3.0. Astea te ajuta foarte mult la conectivitate. Daca ai de exemplu un hard extern sau vrei sa transferi fisiere pe stick, generatia asta noua de 3.0 te va ajuta la performanta, sa se transfere mai repede.

Pe langa astea 3 care sunt COLOANA calculatorului, eu zic ca e important sa ai o sursa buna. Una care sa iti alimenteze calculatorul cu electricitate suficienta. Si daca ai o sursa pc cu racire (gen cu apa, hidrogen sau orice alta forma de racire) atunci esti forta.

Ce iti zic eu aici sunt FOARTE BUNE ADITII pe langa ce vezi tu pe altex, eMAG si alte situri de genuri. Chiar eu planuiesc sa imi cumpar astfel de componente. Lucru ce ma conduce la urmatorul lucru.

Ramii. Vezi sa iti iei rami cu DUAL-CHANNEL.
Astia te ajuta mult daca faci multitasking, modelare 3d sau ai jocuri intensive.
RAMII DUAL-CHANNEL iti cresc viteza de transfer a datelor adaugand mai multe canale de comunicare intre memoria RAM si controllerul de memorie. Sunt rami smecheri.
Link: https://www.pcgarage.ro/cauta/corsair+vengeance+dual

Abia acum trecem la placa video. NEAPARAT DEDICATA!
Incearca sa ai o placa video cu GPU pe ea, de preferat cu GDDR5. Asta iti va creste semnificativ performanta grafica.

Daca te ajuta cu ceva, poti cauta pe pcgarage (linkul de mai sus) ce ti-am zis eu aici. Astea sunt niste lucruri, asa. de finete, pe care sa le vrei la un calculator;))

5 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Te putem ajuta daca ne dai un buget si daca ne spui daca detii ceva piese. De asemenea e important sa ne spui si ce vei face cu pc-ul sau ce joci in general. Poti face un PC de joaca si cu 6000ron, dar si cu 20000+ron

| gogut11 explică (pentru UserRo10):

Nu conteaza suma ..ma intreseaza doar cele mai bune ..ms

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa de baza cat mai actuala, rami 12 GB minim, placa video și procesor i7 de ultimă generație. Numai o placa video blana costa 1300 de euro. Depinde ce game-uri rujezi pe PC, poți și cu un i5 mai blana sa joci jocuri pe High daca ai multi RAMI și o placa video decenta, minim 500 de euro, ceva de la GTX. Placa de baza trebuie sa fie ok, că sa faci un upgrade blana și gradual.
Pc-urile sunt mai mult pentru așa ceva decât laptopurile. Îți trebuie și un monitor decent.

| andra8888 a răspuns:

Eu iti recomand sa cumperi componentele de pe acest site https://bit.ly/3zqBCy6Preturile sunt mai bune si la unele produse ai transport gratuit

| gogut11 explică:

Eu am vazut un procesor i9 12900 ks ca ar fi cel mai bun..nu ma pricep dar vr sa stiu cele mai bune componente