| DeeaCarmen a întrebat:

Care sunt cele mai bune programe de editare foto gratis sau one pay only?
Nu vreau cu abonament.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru telefon sau PC? Voi considera ca te intereseaza doar Android si Windows. Desi ti-as putea insirui o gramada, iti voi sugera doar doua care ofera cam tot ce si-ar putea duri un incepator (fara durerile de cap oferite de suite avansate gen Photoshop sau GIMP): Snapseed pe Android si Paint.NET pe Windows. Daca vrei editare si mai simpla, atunci IrfanView poate fi perfect. Depinde mult si ce vrei tu sa faci.

| DeeaCarmen explică (pentru GabiDumitrescu):

Windows. Paint.NET deja il am. Mumumesc pentru raspuns

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Paint.NET e excelent. Ce vrei sa faci si nu poti in el? Pentru efecte/ajustari rapide de imagine, reiau recomandarea de mai sus - IrfanView e sfint. Eu il folosesc in mod profesional si e de nota 10 (conversii de format, modificare a rezolutiei, decupari, ajustari de luminozitate/contrast/culori, treburi de-astea rapide).

| NLS a răspuns:

Gratis GIMP

One pay Only: Affinity Photo, eu l-am cumparat cand a fost 40 euro, in general e 55 (au reducere minim o data pe an)

E foarte bun, si suporta unele pluginuri de Photoshop (nu toate)
Deasemenea, au si ei niste brushuri pe site-ul propriu, dar sunt cam scumpe, trebuie sa vad daca nu functioneaza brushurile de Adobe.

A fost dezvoltat initial pentru MAC, ca alternativa la Photoshop-ul nesimtit de scump.

Intre timp au creat si echivalente pentru Illustrator si InDesign.

Luminar e iarasi mai rasarit din cate am vazut (are o functie destul de interesanta de inlocuit cerul, insa nu e inca perfecta).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Momentan e la reducere, tocmai am vazut.
28 euro

https://affinity.serif.com/en-us/photo/#buy

| JicaContra a răspuns:

Cel mai bun gratis e Gimp
este cat se poate de comparabil cu Adobe PhotoShop, iar in unele locuri cica l-ar bate (scripting)
https://www.gimp.org/

| samiZiciPompier a răspuns:

Poza de profil e ok si asa.
Eu ma mai faceam cu Canva, ca nu ieseam bine mereu.

| bogdi504 a răspuns:

Pirateaza Adobe photoshop stiu ca e ilegala pirateria si ca n-am voie sa scriu asta aici dar asta e cea mai buna solutie laughing) Gasesti pe internet tutoriale in photoshop...