| mihai69 a răspuns:

@Ag30Fdr4g0nz - și dacă o garanție de 5 ani nu e suficientă pentru a încuraja cumpărarea unui produs, care ar fi, în opinia deosebit de profesională a Dv? Poate faptul că Utok poate lucra cu un modem USB, sau i se pot atașa dispozitive de intrare sau de stocare tot pe USB, prin cablul OTG inclus în pachet?
Ori faptul că se poate cupla la un display prin cablu HDMI - lucruri pe care Samsung nu le oferă?
Sau poate faptul că are 16 GB memorie (din care peste 11 GB liberi) față de 8 GB la Samsung (și la celelalte 2 sugerate de autorul întrebării). Ori faptul că Samsung nu admite mutarea pe SD a aplicațiilor (decât dacă root-ezi tableta și pui link2sd), pe când Utok suportă nativ mutarea aplicațiilor pe cardul de memorie?
Da, e drept, Utok nu are GPS. Dar poate omul nu are nevoie (pentru că nici Vonino Sirius din lista lui nu are)... Și are camerele cu ceva la sută mai slabe decât ale Samsung (dar câți își iau tableta să facă poze cu ea?)
Poate procesorul quad-core, față de dual-core la Samsung? Sau poate chipsetul video 8 core PowerVR SGX544MP2 o fi mai pricopsit decât Vivante GC1000 de pe SoC Marvell PXA986 al Samsung-ului?!? Ori display-ul IPS la Utok, față de TFT de la Samsung?!?
OK, dacă tu așa zici...
Poate ești acționar la Samsung, și noi nu știm (apropo, eu nu sunt la Utok!). Culmea e că am chiar un astfel de T210 și vorbesc în cunoștință de cauză! Dacă Utok ar fi ieșit ceva mai repede cu produsele actuale pe piață, aș fi avut și telefonul, și tableta de la ei, nu de la Samsung...

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns (pentru mihai69):

Sa insisti sa iti cumperi ceva care se numeste UTOK e ca si cum ti-ai cumpara adidasi ADIBAS. Si sa bati si pe altii la cap sa isi cumpere papuci ADIBAS.

| mihai69 a răspuns (pentru Ag30Fdr4g0nz):

Eu am dat argumente clare. Tu?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Asta e mai bună și mai ieftină:
https://www.utok.com/ro/700-series/utok-7000-q-satin
Și are și 5 ani garanție!

| mihai69 a răspuns:

@tomarius, @atomescu, am dat ceva mai sus suficiente motive pentru a arăta că Samsung Galaxy Tab 3 7" e un produs care NU se ridică la înălțimea așteptărilor utilizatorilor, a prețului cerut dar mai ales a renumelui firmei.
http://www.notebookcheck.net/......250.0.html
http://www.trustedreviews.com/samsung-galaxy-tab-3-7-0_Tablet_review
Și astea doar așa, la o primă strigare...

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Evident ca Samsungul, si din avion se vede asta.

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca toate vrajelile astea de tablete gen Allview, Utok, Eboda, Serioux si mai stiu eu ce, sunt chinezarii asamblate si rebranduite. ca si fisa tehnica, performanta, suna bine. Poate parea chilipir. Problema e ca nu sunt optimizate si in scurt timp incep problemele si o sa iti vina sa le arunci pe geam. Asta valabil si la smartphoneuri.

| mihai69 a răspuns (pentru Ag30Fdr4g0nz):

Dacă ai ști măcar câte „kernel panic" și resetări din senin mi-a făcut tableta Samsung când am luat-o, de-mi venea s-o arunc pe geam! Din fericire, la scurt timp au oferit un update de sistem și s-a (mai) potolit. Kernelul nu i-a mai intrat în panică, dar resetări mai survin din când în când.
Telefonul Utok merge fără cusur, în schimb. Mai că-mi vine să iau unul și pentru mine (cel despre care vorbesc l-am luat soției). Da' nu-mi dă nimeni înapoi cât am dat pe Samsung când l-am luat. Oricum, telefonul mai e cum mai e, față de tabletă.
Adevărul este că Samsung Galaxy Tab 3 7" este un produs IEFTIN și nu foarte reușit al coreenilor. Și asta n-o spun doar eu, în calitate de utilizator nefericit al acestui produs, ci site-uri mai vestite de recenzii hardware de pe net.