| anonim_4396 a întrebat:

Care tip de becuri e cel mai  economic? Vreau ceva care sa si lumineze cum trebuie!

6 răspunsuri:
| adi a răspuns:

Cele normale (lumineaza cum trebuie) si nu au consum exagerat de energie, cele economice iti pot provoca in timp(pe masura ce se uzeaza) afectiuni ale ochilor si nu are rost sa faci compromisuri cu sanatatea ta.

daniela
| daniela a răspuns:

Atunci ia becuri economice cu lumina alba (rece)... astea lumineaza super intens. Au diverse forme. iar ca putere un bec economic de 11 W este echivalet cu cel cu incandescenta de 60 W, unul de 15 W cu cel de 75 W, iar cel de 20 W cu cel de 100 W. Cel mai ieftin am gasit la Practiker in jur de 10 lei becul. Le am de mai bine de un an si merg excelet si acum. Pentru confort cumpara lumina calda (un pic galbuie) folosind astfel de becuri nu ai senzatia de radiografie in casa.

| valsulnorilor a răspuns:

Becurile economice sunt de un singur fel dar foarte multe modele si de diferite puteri.Pentru a lumina puternic trebuie cumparate becuri de puteri mari dar care vor consuma mai mult dar mult mai putin de cat becurile cu filament.In general becurile ECO au inscriptionat pe cutia in care sunt ambalate care este puterea lor comparativ cu un bec cu filament.(puterea privind iluminarea)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi in BricoStore si intreaba-i pe cei de acolo, de la raionul de becuro& corpuri de iluminat. Sigur te vor lamuri ei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei consumul e scris pe ele.

| bobocandrei a răspuns:

Consum mic (becuri cu gaze, fara ardere, fara filament)... daca vrei sa lumineze bine, uite-te sa gasesti si care e intensitatea luminii...in lumili (unitatea de masura a intensitatii luminii)