| AlexBoy88 a întrebat:

Care Windows 7 e mai bun pentru jocuri.
Windows 7 Ultimate sau Windows 7 Profesional?
Dau

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Pentru jocuri nu are importanta ce fel windows 7 ai.
Windows 7 consuma din memoria RAM intre 600 si 900 MB.
Pentru jocuri tine cont de urmatoarele:
-procesor minim 2 Gh
-placa video 1 Gh DDR3, 128 biti (foarte importanti, pentru ca sunt si pe 64 biti, dar sunt mai slabe)
- memorie RAM:
- sistem pe 32 biti (minim 2 GB
maxim 4 GB)
- sistem pe 64 biti - cat permite placa de baza. (4 Gb, 8GB)
IMPORTANT
- Pe sistemele de 32 biti, chiar daca pui memorie mai mare, sistemul nu o sa vada aceasta memorie, pentru ca asa sunt ele construite.
Numai sistemele pe 64 biti pot vedea memorii mari.
Adica daca ai Windows 7 pe 32 biti si pui memorie de 8 Gb RAM, tot 4 GB (3.7) va vedea.
- Placile video pe 128 biti, posibil sa aiba alimentare separata, care se face de obicei din sursa de alimentare a calculatorului, deci sa nu te trezesti ca daca cumperi o placa video performanta va trebui sa schimbi si sursa de alimentare. Intereseaza-te
inainte.
Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| FiddleStick a răspuns:

Windows 7 Ultimate este mai bun, pe ala il am si eu si ti-l recomand pentru ca merg foarte bine jocurile daca nu ma crezi uitate la o lista cu facilitatile tuturor versiunilor de win 7 http://ro.wikipedia.org/wiki/Windows_7 sper ca te-am ajutat;).

| servicestorepc a răspuns:

Oricare dintre ele, diferentele intre ele este doar de ce pachete de programe vine in plus un windows fata de altu, unu cu mai putine mai ieftin, ultimate cu toate mai scump :d

www.storepc.ro va ureaza La Multi Ani!

| Ţolescu_Cristi_1995 a răspuns:

Win 7 Ultimate, mie la jocuri nu-mi da erori.

| AmDePusOIntrebare a răspuns:

Profesional e special facut pentru jocuri dar vezi ca iti trebuie si niste rami in plus si un procesor buniciel daca vrei sa il rulezi bine.