| cosminache a întrebat:

Carei faza cu hardiscurile SATA , SATA II , care-i diferenta ?

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

În afară de diferențele evidente la modul de conectare, diferă foarte mult lățimile de bandă și viteza de transfer.
SATA are lățimea de bandă de 1.5 Gbit/s și viteza maximă de transfer de 150MB/s SATA II are lățimea de bandă de 3 Gbit/s și viteza transfer pâna la 300MB/s, iar SATA III are lățimea de bandă de 6 Gbit/s și viteza de transfer de pâna la 600 MB/s.
Ar mai fi și SSD-urile, cu viteze de transfer și de răspuns mult mai mari, dar la costuri enorme.

| Jameson a răspuns:

Viteza si panglica de conectare.

| IulianP a răspuns:

Porturile SATA sun backward compatibile, adica poti pune un HDD SATA I pe o placa de baza cu SATA II sau III, sau un HDD SATA III pe o placa de baza cu SATA I sau II.
Nu e nici o diferenta de performanta in real-life, cel putin pentru HDD-urile mecanice(clasice); nu am vazut nici un HDD care sa aiba o rata de transfer mai mare de 150MB/s(adica SATAI), restul e marketing. Doar cand vine vorba de SSD-uri se vad diferente intre SATA II si SATA III.

| eusicumine_4355 a răspuns:

Viteza mai mare de scriere/citire