| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa sa tii aprins un bec econom 24 de ore in comparatie cu unul incandescent?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ca orice tehnologie noua, becurile LED trebuie sa convinga consumatorul, mai ales in conditiile in care modelele de acest tip sunt semnificativ mai scumpe decat cele CFL si incandescente insa au o viata incomparabil mai lunga si consuma de circa 6 X (ori) mai putin in comparatie cu un bec cu incandescent(cu filament) de aceea putere. Consumul scazut de energie electrica este dat de raportul foarte bun lumeni / Watt – de departe cel mai mare avantaj la unui bec LED este consumul redus de curent, necesar pentru a emite aceeasi cantitate de lumina cu tehnologiile concurente. Pentru comparatie, un bec LED are nevoie de doar 10 Watti pentru a ilumina la fel ca un bec incandescent de 60W, pe cand un bec CFL foloseste ceva mai mult curent, adica 14 Watti. Altfel spus un bec economic va functiona/lumina in jur de 24 de ore cu energia consumata de un bec incandescent in 4-5 ore de functionare.

1 răspuns:
| Ωmega a răspuns:

Costa mai putin la factura de curent. Becurile econome sunt si ele de mai multe feluri insa in general un bec econom are si o autonomie mai mare si un consum de 4, 8, 12, 16, 20 de ori mai mic decat un bec incandescent/cu filament. Inca o data, depinde mult de watt-ii becului.