| mateielisey a întrebat:

Cat de rau e virusu "worm" si "virus"?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Viruşii sunt de 8 categorii mari şi sunt periculoşi în ordinea care urmează:

Virus - nu prea te afectează, dar te enervează

Worm - la fel ca mai sus, dar are mai multă activitate dacă eşti conectat la internet

Spyware - dacă-l ai pe ăsta în computer, cineva poate să-ţi urmărească toată activitatea, pe ce site-uri ai umblat, etc

Adware - îţi apar tot felul de reclame şi-ţi încetinesc PC-ul

Keyloggers - acest virus înregistrează orice literă tastată pe computerul tău, deci ţi se pot afla parolele stocate pe acesta

Browser hijackers - îţi tot schimbă pagina de pornire, deci tu dacă ai setat Google de exemplu, când intri îţi apare altă pagină şi tot trebuie s-o schimbi

Trojan horses - periculos, ţi se poate controla computerul de la distanţă

Malware - cel mai periculos, şterge tot din computer, cauzează pierderi importante în sistem, iar singura soluţie este să reinstalezi windowsul

Deci momentan, tu îi ai pe cei mai mici, ca să zic aşa...
Cam atât, dacă mai apar, îţi mai scriu...
Cu stimă,
Angel

2 răspunsuri:
| GalaxYC a răspuns:

Practik ai pus aceeasi intrebare de doua ori virusul worn la fel ca si toate virusurie, iti afecteaza Pc-ul insa nu este la fel de puternic ca Trojan.etc

| ynculpatu a răspuns:

Is aceeasi