| ionutyoyo a întrebat:

Buna Tpu...cine imi spune si mie care este cel mai priculos virus si ce pote face, asa si mai spuneti-mi ce face iloveyou virus, trojan,worm, keylogger etc,

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Cel mai periculos ->Worm. Win32. Flame - creat pentru spionaj cibernetic şi are capacitatea de a fura date confidenţiale, de a face capturi de ecran, a strânge informaţii despre sistemele atacate, fişierele stocate, datele de contact şi poate înregistra chiar conversaţii audio, dacă acel computer are ataşat un microfon (inclusiv de la camera web).

Cei mai distructivi ->
CIH - The Chernobyl virus - iti sterge biosul si posibil sa nu mai poti face nimic cu placa de baza.Sunt mai multe variante dar toate se bazeaza pe faptul ca iti sterg/suprascriu intr-un fel sau altul biosul.
MBB (Mother Board Burn) acest virus este unul relativ simplu... el iti rescrie BIOS-ul initial cu un BIOS nou in care se afla niste configurari care iti opresc coolerele si iti supra-incalzeste placa de baza, luandu-ti foc in final.
HDP (Hard Disk Plump) chiar dupa numele acestui virus, ne dam seama ca el iti incarca hard disk-ul pana la refuz, pana atunci cand dioda nu mai este capabila sa decripteze datele de pe el, multe persoane spun ca HDP este alternativa mai noua a celebrului virus HDK dar nu este asa, hard disk-ul se poate repara prin schimbarea diodei.
iCPU (Inferno Central Processing Unit) acest virus este unul special.El este creat direct pe platforma norton commander, este destinat distrugerii definitive a procesorului.Acest virus iti reconfigureaza BIOS-ul in asa fel incat iti ridica frecventa procesorului (mhz) la puterea 4. ex: tu ai procesorul de 500mhz, dupa accesarea virusului o ai de 62500000000mhz, chiar si in viitor un procesor de o asemenea frecventa iti va bubui iar in cazuri bune, iti va scoate doar fum.Acest virus este pe urmele lui HDK doar ca este mai nou cu 4ani fata de HDK, si nu poate distruge decat procesoarele Intel.

In prezent multi dintre ei nu mai prezinta o amenintare!

1 răspuns:
| AshWater a răspuns:

Iloveyou - e un fel de spyware care afecteaza si scripturile browserului
trojan - cel mai periculos virus, se poate manifesta in masa ( stricarea completa a sistemului de operare) sau i n doze mici (stingerea Pc-ului din cand in cand, etc. )
worm - worm este un virus care "se strecoara" in programele tale si fura date
keylogger- este un program aproape minuscul care inregistreaza tot ce faci pe calculator

Daca ai nedumeriri, cauta pe google toate virusurile aceastea si vei gasi o explicatie mai clara big grin. Funda?