| SonicAndrei a întrebat:

Cât e de stabil Windows 10 Technical Preview? Sunt tentat să mi-l instalez.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Deocamdata windows 10 este inca in lucru ( varianta de teste si inca nu este terminat, iar in features este limitat ). Daca doresti ca pe viitor cand se va lansa sa il utilizezi, poti oricand sa-l descarci si sa-l testezi dupa bunul plac.
Poti descarca o copie legitima, de aici : http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/preview-iso

16 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Treci pe linux. Windows e plin de virusi. Tehnical Preview are instalat keylogger de la Microsoft pentru rapoarte, pana la versiunea finala nu il scot aia. Asa ca, stai in banca ta pana in august.

| SonicAndrei explică (pentru SasNetRomania):

Nu trec pe Linux, e limitat, nu e pentru gaming, nu e pentru editări foto-video (ceea ce fac eu) deci nu e bun pentru mine (doar în cazuri de urgență).
Despre viruși, depinde fiecare pe ce intră. Apoi, există antivirus. Îmi asum acest risc.
Am aflat că are keylogger, dar nu cred că e folosit și pentru datele personale. Mi se pare normal acest „spion" pentru că așa Microsoft va face Windows 10 mai bun.

Dar trecând peste cele de mai sus, ca funcționare e suficient de stabil ca să nu afecteze în mod negativ calculatorul?

| KodrutZ a răspuns (pentru SonicAndrei):

E relativ stabil. De aia e preview. Linux limitat? Ha, ha.

| SasNetRomania a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu sti ce vorbesti tinere... linuxu face legea si in 2 ani toti o sa avem asa ceva, oricum windowsul 10 e ultimul din serie... orice antivirus de pe lumea asta nu blocheaza 100% din virusi daca nu crezi iti arat eu cum te pot virusa in 30 secunde cu 3-4 antivirusuri on. Din contra linuxul are cele mai bune programe de editare foto GIMP SI GRATIS. Poti testa Win 10 Preview pe o masina virtuala gen virtual box sau wmvare sa vezi cum e, dar mananca foarte mult ram momentan, daca schimbi ceva din bara, deja apar erori, pe scurt nu e finalul si are buguri.Ori incerci o masina virtuala ori faci dual boot pentru win 10. Cum sa ti se para normal sa aiba program spion? Ca si cum ai accepta ca vecinul tau sa se uite pe geam.

| horseey a răspuns (pentru SasNetRomania):

Amice, in primul rand, daca nu descarci toate porcariile de pe internet, n-ai cum sa primesti vreun tip de "virus", in al doilea rand, partea cu "keylogger-ul", trimite doar rapoarte despre erorile aparute in Windows, ce programe ai instalat, etc, eu personal sunt ok cu treaba asta, ma gandesc doar ca mai sunt alte mii de persoane care au instalat Windows 10, si n-ar avea ce face cu datele mele, in al treilea rand, Gimp nu se compara cu Photoshop, sa zicem ca este o alternativa. Sa zici ca Linux-ul are cele mai bune programe este ABSURD, te rog eu nu mai baga Linux-ul pe gat oamenilor, tipul care a intrebat voia doar sa stie daca este stabil Windows 10, nu sa-i recomanzi tu alt sistem de operare. Si ca sa-i raspund la intrebare lui SonicAndrei, nu, nu este foarte stabil Windows 10, sau poate n-a fost pentru mine, dupa o saptamana de utilizare aplicatiile Metro si Taskbar-ul nu mai porneau.

| SonicAndrei explică (pentru KodrutZ):

OK. Dar dacă-mi zici cum să instalez jocuri, Photoshop, Sony Vegas etc pe Linux atunci îmi schimb părerea despre el. Îmi place oricum, l-am încercat, dar prefer Windows.

| SonicAndrei explică (pentru SasNetRomania):

OK. Asta e adevărat.

| KodrutZ a răspuns (pentru SonicAndrei):

Http://store.steampowered.com/browse/linux/
Ai Gimp, nu iti trebuie Photoshop. Poate ne zice si noua horseey ce face el in Photoshop si nu poti in Gimp. Din cate stiu ruleaza foarte bine Photoshopul emulat, dar nu bag mina in foc. Oricum daca esti serios apropos de grafica/video, rulezi pe Mac nu pe Win. Apropos de instalat... ai vazut manageru' ala din Linux care rupe stilul, nu? Cam la fel de lejer de instalat programe ca din Google Play. Da, sigur, pe Win 8+ ai Windows Store. Copiat dupa asta din Linux si lansat la vreo 10 ani dupa...

| SasNetRomania a răspuns (pentru horseey):

Esti mai prost decat prevede legea laughing KEYLOGGER = TOT CE SCRI LA TASTATURA SI CE CLICKURI DAI CU MOUSEUL TI LE TTRIMITE PE EMAIL SAU PE SERVER FTP. Daca nu sti nu mai te baga in seama ca te faci de ras singurel. Se vede ca nu ai butonat in viata ta un linux adevarat, doar distributii editatelaughing) bat pe gat deoarece e singurul sistem de operare stabil, si GRATIS nu prostia aia de windows care trebuie sa o activati si sa va virusati invisible automat laughing)... Dar esti prea prost sa stii ca acel keylogger de la microshit, stie si ce site-uri accesezi, ce programe piratate folosesti, ce jocuri piratate folosesti, si multe altele! FI SIGUR CA MICROSHITU NU O SA RECUNOASCA ASTA PE INTERNET IN VECI, dar te inteleg ca traiesti doar cu informatii de pe net. GIMP e peste photoshit.
Ai software center pe linux, cum zice si kodrutz foarte fain, nu iei virusi sau cacaturi de toolbaluri sau alte programe bagate pe gat cand vrei sa iti instalezi DOAR unu. Numa prostii mai folosesc windows in ziua de azi(exclus gamerilor, acolo se foloseste dual boot! Win = jocuri / Linux = altele)

| horseey a răspuns (pentru SasNetRomania):

Am pus special keylogger in GHILIMELE, asta pentru ca nu m-am referit la keylogger, in orice caz, observ ca reactionezi exact ca un copil, deci aici se termina toata "discutia", nu o sa continui sa-mi pierd timpul sa-ti aduc argumente, tot aici o sa ajungem.

| SonicAndrei explică (pentru horseey):

Sunt de acord cu tine în războiul Windows-Linux, dar și ceilalți au dreptate. Am căutat pe internet și într-adevăr și cu Linux poți face foarte multe și se ridică aproape de Windows cu toate programele.

Păcat că te-a ținut doar o săptămână Windows 10, dar cum ți s-a părut în acest timp? Presupun că noile facilități sunt destul de utile, dar la capitolul performanță ai observat modificări față de Windows 7/8?

| SasNetRomania a răspuns (pentru SonicAndrei):

@SonicAndrei perfromanta in jocuri este sub 7 si 8. La fel si managerul de memorie ram, este haotic cum ziceam si sus, mananca foarte mult...Nu cred ca folosesit nici noile facilitati a lui 8.1 apai win10...majoritatea "facilitatiilor" sunt marketing si il folosesc doar 10% din utilizatorii windows.
https://www.youtube.com/watch?v=LOTFYC47S_8
https://www.youtube.com/watch?v=yWx77esggyE
uite aici 2 clipuri asa in viteza, eu am testat cu ochii/mainiile mele la munca si tot cam asa aratau rezultatele.
@horseey daca eu sunt copil la 26 ani si lucrez in domeniu de la 17 ani, atunci tu ce mai esti? UN MARE MARE NEPRICEPUT, SI URASC PROSTIA OMENEASCA, de aceea rromania merge ca un c|_|r cu par, din cauza unora din parlament care se dau destepti

| horseey a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu stiu exact de care "noi facilitati" vorbesti, eu sincer n-am vazut multe schimbari utile, performanta este cu putin mai buna fata de 8.1, in jocuri n-am incercat, overall, daca nu intampinam problema cu taskbar-ul, ramaneam pe Windows 10.
@sasnet Doar ca sa clarific, nu te-am facut copil, am spus ca reactionezi ca unul.

| SonicAndrei explică (pentru horseey):

OK. Deci există o evoluție.

| SasNetRomania a răspuns (pentru SonicAndrei):

Da, evolutia manipularii omenirii, la 8 si 8.1 au scos bara de start apoi toti nepriceputii s-au plans ca este greu fara ea, si la 10 au reintrodus-o bine, tot metro dar minimalizat laughing)... daca o firma ca microshit a ajuns sa faca un produs dupa opinia unor utilizator e trist, de aceea este si ultimul windows, nu vor mai scoate altele, doar update-uri. Sa nu mai vorbesc ca in 10 nu mai exista control penel l-au redenumit Settings, cu aspect de LINUX. Asteapta pana in Iunie sa apara versiunea RTM apoi putem sti exact daca se merita sau nu

| Jipa95 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Deocamdata windows 10 este inca in lucru ( varianta de teste si inca nu este terminat, iar in features este limitat ). Daca doresti ca pe viitor cand se va lansa sa il utilizezi, poti oricand sa-l descarci si sa-l testezi dupa bunul plac.
Poti descarca o copie legitima, de aici : http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/preview-iso