| tRizikial a întrebat:

Cate ore e normal sa stea un Laptop aprins? (daca sta pe un prosop mai sus si aeru acela cald iese in aer adica in "vazduh", si nu sta pe covor sau altceva, birou. )

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Aoleu, cum sa stea pe prosop?! Laptop-ul trebuie sa stea numai pe suprafete plane. Birou, masa, sticla. Niciodata in pat, niciodata pe covor, niciodata pe patura. Sub laptop se afla gaurile de aerisire pe unde isi trage aerul rece si pe sus sau pe laterala il refuleaza pe cel cald. Daca tu obturezi acele fante sau gauri, pe unde isi mai trage aerul rece? Se incinge de-l ia naiba.

| RunnerX a răspuns (pentru K0sti):

Corect!

| tRizikial explică (pentru K0sti):

Ai luat funda!, dar daca il pun direct pe birou si il tin 7-8 ore pe zi aprins are ceva? rolling on the floor. il pun direct pe birou fara nimic altceva sub el?

| K0sti a răspuns (pentru tRizikial):

Fara fata de masa. In principiu nu are, dar daca nu stai sa lucrezi la el, ce rost are? Sa consume curent aiurea. Baga-l in hibernare macar.

| tRizikial explică (pentru K0sti):

Pai PC-u e :q. Laptopu e de x100 mai bun ca PC, si vreau de acum sa folosesc doar laptop, o sa scot monitoru conectez laptopu la tastatura mouse boxe tot tot inlocuiesc m-am saturat sa-mi fac nervi din cauza calculatorului, deci o sa-l cam folosesc si teoretic nu se intampla nimic daca il tin asa?

| K0sti a răspuns (pentru tRizikial):

Atunci daca chiar vrei sa-l folosesti pe post de desktop, ar fi bine sa faci ce a zis RunnerX, ia-ti un coolerpad. E chiar indicat. http://www.emag.ro/galerie-poze/185988/230253

| tRizikial explică (pentru K0sti):

Fara coolerpad sa nu-l folosesc asa? altfel se strica?

| K0sti a răspuns (pentru tRizikial):

Posibil. Si inca o chestie importanta. Nu-l tine tot timpul alimentat pentru ca se duce acumulatorul. Acumulatorul trebuie sa aiba cicluri de incarcare descarcare regulate. Vezi ca un acumulator de laptop e vreo 4 milioane, asa ca aia grija. Cum te porti cu el asa il ai.

9 răspunsuri:
| TrickThis a răspuns:

Aprob cele spuse de K0sti, nu ar mai fi altceva de adaugat.

| RunnerX a răspuns:

Nu conteaza cite ore, atata timp cit i se asigura racirea corespunzatoare adica nu ii obturezi fantele de racire recomand cooler laptop ceva de genul:
http://www.emag.ro/standuri-coolere-notebook