| anonim_4396 a întrebat:

Cati mb are o partitie de 61 gb? Caci am sters toate partitiile la windows 7 si nu le mai stiu, am pus partitia c: de 100 mb, si se poate face o partitie D fara sa reinstalez Windows 7?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

6 gb= 62464 mb
Poti sa modifici partitiile doar inainte sa instalezi windowsul. (din cate stiu eu)

4 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

1GB are 1024MB. Se poate aproxima cu 1000.

61GB=61*1024MB=62464MB

Se poate face o partitie D si in timpul instalarii, se poate face si dupa instalare, fara a mai fi nevoie sa se reinstaleze windows-ul.

Daca am instalat windowsul pe tot hard diskul, atunci vor aparea 2 partitii:
- una mica de 100MB sau mai mult, (fara litera, deci invizibila in explorer - daca vrem putem sa-i punem noi litera si o vedem, dar mai bine o lasam ascunsa ca sa nu stergem ceva de pe ea din greseala) si
- una mare C din restul spatiului de pe hard disk (vizibila in windows explorer pentru ca are o litera atribuita - C).

Pentru a face o partitie D dupa instalare, se poate folosi fie managerul de partitii din windows fie si mai bine, se poate instala un manager de partitii cum e http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

Se micsoreaza partitia C, iar in spatiul ramas se va face o noua partitie D.

Oricand dupa instalarea windows-ului se pot modifica dimensiunile partitiilor C si D, sau chiar se pot face si mai mult de 2 partitii daca avem nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Pai am intrebat de 60 gb nu 6. straight face

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mancat 1 ala. Raspunsul e pentru 61 gb

| BobocelMihai a răspuns:

1 Gb are 1024 de MB. da se poate face o partite si daca functioneaza in windows cu Paragon partition manager big grin